گوگل دیتا استودیو یا google data studio چیست؟

ابزاری رایگان از Google که به کاربران این امکان را می‌دهد تا گزارش‌های سفارشی را با داده‌های سرویس‌های مشخص از پیش تعیین شده و منابع خارجی یا همان ابزار های مختلف دیگر مانند google ads یا google analytics و... تهیه کنند.

گوگل دیتا استودیو یا همان google data studio یک ابزار گزارش داده های ورودی و عوامل خارجی سایت می باشد که برای  گرفتن کلیه اطلاعاتی است که ما با ابزار های مختلف مانند گوگل سرچ کنسول (google search console)، گوگل تگ منیجر (google tag manager)، گوگل آنالیتیکس (google analytics) و... مورد بررسی و تحلیل قرار داده ایم این ابزار برای جمع آوری گزارش اسکریپت هایی است که در بخش بخش سایت قرار داده شده است.

مزایای استفاده از گوگل دیتا استودیو

این ابزار بیشتر برای سئو وب سایت مورد استفاده قرار می گیرد و گزارش سازی برای کارفرمایان، تعداد مزایای آن بسیار بیش از آن چیزی است که در این مقاله صحبت می شد.

  • کنترل کامل بر سفارشی‌سازی گزارش‌ها و تصاویر، از جمله افزودن تعداد صفحات یا نمودارهای مورد نیاز
  • کنترل های پویا با فیلترهای گزارش و سطح صفحه با بهترین کیفیت برای کارفرمایان
  • فرمول های پیشرفته مانند متریک های محاسبه شده و فیلدهای محاسبه شده
  • آنالیز ابزار تبلیغاتی google ads

نحوه ی استفاده از google data studio

این ابزار، یک گزارش ساز خودکار برای کارفرمایان به حساب می آید که می تواند کلیه اطلاعات مورد نیاز یک سئو کار را به نحو عالی ارائه دهد تا در بهینه سازی وب سایت، بهترین گزینه ها را ایجاد نمایید. این ابزار نسبت به تمامی اسکریپت ها و کد هایی که ما توسط گوگل تگ منیجر داخل کد های سایتمان قرار داده ایم اطلاعات را جمع آوری میکنند.


"برای آشنایی بیشتر با ابزار گوگل آنالیتیکس (google analytics) مقاله ی معرفی آن را مطالعه فرمایید"


گوگل تگ منیجر چیست؟

برای آشنایی بیشتر با گوگل دیتا استودیو نیاز است با ابزارهایی مانند گوگل آنالیتیکس و گوگل تگ منیجر بیشتر آشنا شوید.

توضیحی کوتاه در مورد گوگل تگ منیجر

گوگل تگ منیجر (google tag manager) یک ابزار برای قرار دادن اسکریپت های مخصوص ابزار های مختلف معرفی شده توسط گوگل که برای آنالیز وب سایت می باشد، ابزاری مانند گوگل استودیو که در همین مقاله بیشتر راجب آن صحبت شده است و یا ابزاری مانند گوگل آنالیتیکس (google analytics) که هر یک از این ابزار ها به بررسی هر یک از رفتار کاربران، گوگل، صفحات سایت، سئو داخلی، محتوا و هر عامل دیگری که در شکل گیری یک سایت اهمیت دارد می پردازد و .... برخی دیگر از این ابزار ها که به آنان در مقالات بعدی خواهیم پرداخت.


مقاله سئو چیست را برای اطلاعات بیشتر مطالعه فرمایید.


 

دلیل استفاده از گوگل دیتا استودیو

مطمئناً می دانید که گزارش لحظه ای برای بازاریابی دیجیتال و یا بررسی بیشتر و بهتر وب سایت ها ضروری هستند، درست است؟

گوگل دیتا استودیو (google data studio) این امکان را می دهد تا برای سئو وب سایت خود استراتژی های بهتر و کارآمدتری نسبت به قبل ایجاد کنید به دلیل گزارش دهی از اطلاعات ارزشمندی در مورد بسیاری از موارد مانند مشتریان، برخورد کاربران با وب سیات و یا نحوه ی برخورد گوگل با سایت و بررسی تحلیلی رقبا ... می تواند ابزار بسیار مهمی باشد.

سخن آخر

ابزار های کمکیی که گوگل برای وب سایت ها معرفی کرده است هر کدام به نحوی ارزشمند بوده و هر یک از آن های می تواند مکمل دیگری باشد، پیشنهاد می شود برای استفاده ی بهینه از ابزار های گوگل تمامی آن ها را در کنار هم در سایت خود اسجاد نمایید.