انبار داده یا Data Warehouse چیست؟ انبار داده سیستمی است که داده ها را از منابع مختلف در یک مرکز داده ی هماهنگ جمع آوری می کند تا از تجزیه و تحلیل داده ها و کاوش و هوش مصنوعی و برنامه های یادگیری ماشین پشتیبانی کند . مفهوم انبار داده از دهه 1980 با هدف ایجاد شرکت ها در انجام تجزیه و تحلیل بسیار توانمند از حجم عظیمی از داده های تاریخی مطرح شد. زیرا انجام این عملیات با اتکا به پایگاه داده های سنتی امکان پذیر نیست.

حجم عظیمی از داده های ساختار یافته از سیستم های معاملاتی و برنامه های تجاری ذخیره می شود. در گذشته، این مخازن به صورت محلی در یک کامپیوتر مرکزی میزبانی می شدند و عملکرد آنها فقط به استخراج، تمیز کردن و آماده سازی داده ها از منابع آنها محدود می شد. سپس این داده ها را در پایگاه های داده رابطه ای (Relational Database) ذخیره و نگهداری کنید. امروزه، این مخزن می تواند بر روی یک ماشین اختصاصی یا در ابر میزبانی شود و قابلیت های اضافی مانند قابلیت تجزیه و تحلیل و ابزارهای تجسم داده را ارائه می دهد .

ساختار انبار داده ها چگونه است؟

انبار داده (Data Warehouse) شامل سه لایه است:

  1. لایه زیرین: شامل یک سرور انبار داده و یک پایگاه داده رابطه ای است و وظیفه آن جمع آوری، پاک سازی و تبدیل داده های ناشی از منابع مختلف از طریق فرآیند استخراج، تبدیل و بارگیری (ETL) است .
  2. لایه میانی: متشکل از یک سرور پردازش تحلیلی آنلاین (OLAP) است که امکان جستجوی سریع را فراهم می کند.
  3. لایه بالا: این لایه با رابط کاربری یا ابزار ایجاد گزارش نمایش داده می شود که کاربران را قادر می سازد تجزیه و تحلیل سفارشی را بر روی داده های تجاری خود انجام دهند.

مزایای انبار داده چیست؟

سازمانها و شرکتهایی که در بخشهای مختلف فعالیت می کنند می توانند از انبارهای داده در اجرای راه حل های هوش تجاری (BI) بهره مند شوند. این مخازن اطمینان می دهد که همه داده های جمع آوری شده از منابع مختلف، سازگار و مرتبط با حوزه مورد نیاز است. بنابراین، کیفیت داده های مورد استفاده در فرایندهای تجزیه و تحلیل را افزایش می دهد. که نتایج تجزیه و تحلیل را منعکس می کند و فرآیندهای تصمیم گیری را در همه جنبه ها، از عملیات تجاری گرفته تا مدیریت مالی و مدیریت موجودی، بهبود می بخشد.

تفاوت انبار داده با پایگاه داده سنتی چیست؟

پایگاه داده در درجه اول ساخته شده است برای نمایش داده های سریع و پردازش تراکنش و نه برای مقاصد تجزیه و تحلیل. این فقط ذخیره اطلاعات یک برنامه خاص است و بر روی به روز رسانی داده های آن در زمان واقعی متمرکز شده است. در حالی که یک انبار داده داده های هر تعداد یا حتی همه برنامه های شرکت را ذخیره می کند و از داده های جاری و تاریخی برای استفاده در تجزیه و تحلیل پیش بینی، یادگیری ماشین و سایر انواع پیشرفته تجزیه و تحلیل استفاده می کند.