گوگل آنالیتکس چیست؟

 گوگل آنالیتیکس، ابزاری برای بهینه سازی وب سایت خود و همچنین برای بهینه سازی "جستجوی ارگانیک" کاربرانی که، وارد وب سایت شما می شود است. شما با گوگل آنالیتیکس کاملا می توانید رفتار و برخورد کاربران را آنالیز کنید و برای هدایت بهتر کاربران به صفحه ی مورد نظر بهره مند شوید. و تمام سوالات مربوط به اینک:

  • کربران در وب سایت شما چه می کنند؟
  • محبوب ترین و جذاب ترین محتوای شما چیست؟
  • آیا مردم تبدیل می شوند به یک مشتری؟
  • به کدام قسمت بیشتر اهمیت می دهند؟  
    به کدام سمت می روند... و مسائلی از این قبیل را برای شما آنالیز میکند. و گزارش آن را به شما خواهد داد

گوگل آنالیتیکس یا google Analytics

گوگل آنالیتیکس یک ابزار برای اندازه گیری و گزارش و یا بهتر بگوییم تحلیل وب سایت می باشد. این ابزار یکی دیگر از ابزار سئو می باشد که برای جمع‌آوری خودکار جزئیات درباره مهم‌ترین اقداماتی که کاربران در ‌سایت شما انجام می‌دهند دیتا و اطلاعات می دهد تمامی این دیتا ها را شما باید مشخص کنید.   
این یک ابزار از پیش تعیین شده برای دریافت اطلاعات بیشتر کاربران در وب سایت می باشد، همچنین گوگل آنالیتیکس اولین ابزار تجزیه و تحلیل محسوب می شود که رایگان در اختیار مردم قرار گرفت.


برای سئو وب سایت خود می توانید با کارشناسان سئو پایدار سامانه تماس حاصل نمایید.


نحوه ی کار کردن گوگل آنالیتیکس

گوگل آنالیتکس به گوگل متکی است، کوکی های موجودی که در گوگل می باشد شبه باکس های برای دریافت اطلاعاتی است که گوگل آنالیتیکس از شناسه کاربرانی که وارد وب سیات می شود دریافت میکند و به این کوکی ها منتقل میکند. در آپدیت اخیر خود سعی کرده است که استقلال بیشتری پیدا کند و وابستگی کمتری به گوگل داشته باشد.  
به زبان ساده تر، گوگل آنالیتیکس از ترکیب کد شناسه "جاوا اسکریپت" و کوکی ها برای شناسایی و گزارش دادن افراد منحصر به فرد و رفتار آنها استفاده می کند.

نحوه استفاده و بهره وری از گوگل آنالیتیکس

استفاده از گوگل آنالیتکس و نصب آن آسان است اما متاسفانه به دلیل تحریم بودن کشورمان باید از فیتر شکن استفاده کرد، برای استفاده از گوگل آنالیتس وارد وب سایت می شوید و اکانتی بنام خود ثبت میکنید بعد از آن می توانید اطلاعات وب سایت خود و و شناسه گوگل تگ منیجر (قبل از نصب گوگل آنالیتیکس می توانید اسکریپت گوگل تگ منیجر را در وب سایت قرار دهید) را وارد کنید و بعد از آن می توانید از خدمات گوگل آنالیتیس استفاده کنید. به محض نصب شما می توانید اطلاعات کاربرانی که وارد وب سایت شما می شوند را مشاهده کنید.

گوگل آنالیتیکس چه اطلاعاتی را به ما می دهد

1-افراد از چه طریقی با وب سایت اشنا شده اند

گزارش متکی بر این امر که هر شخصی که وارد وب سایت شما می شود با چه کلمه ی کلیدی و یا از چه طریقی وارد وب سایت شما شود، نحوه ی کار کردن او با وب سایت چیست به کدام سمت هدایت می شود و در همه صفحه چن دقیقه صبر میکند و... اطلاعاتی از این قبیل را به شما می دهد.

2-گزارش کسب درآمد

اگر وب سایت شما یک وب سایت فروشگاهی باشد، هزینه هایی در آن انتقال می شود شما می توانید ریز ورود و خروج مبالغ در وب سایت را به طور کامل مشاهده کنید.

3-گزارش موقعیتی افراد

اگر سایتی بین المللی دارید و یا هدف شما کاربران خارج از کشور می باشد می توانید با نصب گوگل آنالیتکس متوجه شوید هر کاربر از چه کشور و چه ملیتی وارد وب سایت شما شده و از کدام کشور ها کاربران بیشتری وارد سایت شما شده اند.

4-بررسی دستگاه هایی که وارد وب سایت شده اند

اگر برای شما بسیار اهمیت داشته باشد می توانید بررسی نمایید که بیشتر ورودی های وب سایت شما با چه دستگاهایی شکل گرفته است، موبایل، لپ تاب، دسکتاپ و... و از این امر برای بهینه سازی وب سایت خود و UX مربوطه در سیستم عاملی که ورودی بیشتر دارید استفاده کنید.

5-چگونه نحوه کار با گوگل آنالیتیکس را بیاموزیم

این مقاله آشنایی بیشتر با ابزار گوگل آنالیتیکس بود اما برای یادگیری بیشتر گوگل آنالیتیس پیشهاد می شود یا وب سایت خودش و یا از طریق منابع معتبر آموزش ببینید و تا به اهمیت بیشتر این ابزار بپردازید. برای این موضوع نیاز است صبر داشته باشید و زمان مناسب برای یادگیری قرار دهید. گوگل آنالیتیکس یک ابزار مناسب برای سئو مستر و یا کارشناسان سئو محسوب می شود.


"همچنین پیشنهاد می شود مقاله ی سئو چیست را مطالعه فرمایید"


کلام آخر

گوگل آنالیتیکس یک ابزار تجزیه و تحلیل وب سایت قدرتمند و قوی است. درک نحوه تعامل مردم با وب سایت شما می تواند به شما کمک کند تا مشتریان بالقوه ی خود را به مشتریان بالفعل تبدیل کنید و افزایش فروش و برند سازی قوی تری داشته باشید. بعد از تجزیه و تحیل گوگل آنالیتیکس می توانید نوار ناوبری و یا همان منوی سایت را بهبود ببخشید و محتوای جذاب‌تری برای مخاطبان خود ایجاد کنید و نیاز های مشتریان را درک کنید.