فناوری بلاک چین چست؟ معرفی تکنولوژی Block Chain

این سوال مطرح شده است که "بلاک چین چیست؟" یکی از محبوب ترین عناوین جستجو در موتور جستجوی گوگل در سال های اخیر. بسیاری از افراد کنجکاو عناوینی مانند «بلاک چین برای مبتدیان» را برای «دوره های آموزشی بلاک چین» یا «معرفی بلاک چین» برای اینکه این روزها صحبت در مورد بلاک چین زیاد تر شده است و کاربران را ترقیب میکند که درباره بلاک چین جستجو می کنند.

طبق گفته های IBM  و فوربس، بلاک چین یک سیستم دفتر کل الکترونیکی رایج، هم زمان، رمزگذاری شده و غیرمتمرکز برای پردازش و ثبت تراکنش های مالی، قراردادها، دارایی های فیزیکی، اطلاعات زنجیره تامین و غیره است. هیچ شخص یا نهاد واحدی مسئول کل این زنجیره نیست، بلکه باز است و همه افراد در زنجیره می توانند جزئیات هر رکورد یا آنچه به عنوان بلوک شناخته می شود را ببینند و اطلاعات را از طریق یک شبکه امن که به شخص ثالث نیاز ندارد ردیابی کنند و ببینند.

فناوری بلاک چین به حفظ لیست های مقاوم در برابر دستکاری از رکوردهای داده در حال رشد کمک می کند و تبادل امن مواردی ارزشمند مانند پول، سهام یا حقوق دسترسی به داده ها را امکان پذیر می کند. برخلاف سیستم‌های معاملاتی سنتی، برای پیگیری حرکت مبادلات نیازی به واسطه یا سامانه ثبت مرکزی نیست، بلکه همه طرف‌ها مستقیماً و بدون واسط با یکدیگر معامله می‌کنند

یکی از معروف‌ترین بلاک‌ چین‌هایی که تا به امروز شناخته شده است، در مورد استفاده در ارز دیجیتال بیت کوین است.

بلاکچین چگونه کار می کند؟

مفهوم فناوری بلاک چین در کتاب های بسیاری مورد بحث قرار گرفته است، اما بیایید نگاهی به مفاهیم اساسی این فناوری بیندازیم، به عنوان مثال بیت کوین را در نظر می گیریم:

فناوری بلاک چین اطلاعات مربوط به تراکنش های بیت کوین مانند مبدا این پول، مقصدی که به آن ارسال شده، زمان انجام تراکنش، ارزش آن، هزینه های پرداخت شده در آن و تمامی اطلاعات مربوط به این تراکنش را ثبت می کند. تمام این اطلاعات در یک سری "بلوک" ذخیره می شود که تا حدودی شبیه یک کاسه است. در مورد بیت کوین، هر بلوک حاوی داده های ذخیره شده برای 2000 تراکنش (حداقل تا اواخر سال 2017) است. بلوک های فرآیند با پیوندهای کمکی رمز متصل می شوند.

بلاک چین می‌تواند انواع مختلفی از داده‌ها را ذخیره کند، مانند: جزئیات عملیات رمزنگاری، محتویات ثبت زمین، سوابق بیمه، سابقه سلامت، تاریخچه تصادف خودرو، تغییر عنوان و غیره. همچنین می تواند به عنوان یک پلتفرم برای سایر برنامه ها عمل کند.

بلاک چین ها که به عنوان دفتر کل توزیع شده با مُهر زمانی تراکنش ها عمل می کنند، (در بیشتر موارد) از طریق شبکه های غیرمتمرکز رایانه ها که «گره ها» یا نود ها نیز نامیده می شوند، ذخیره می شوند و هر کامپیوتر یه نحوی کل این زنجیره بلاک چین را ذخیره می کند.

ویژگی های بلاک چین

بلاک چین قابل تغییر نیست، زیرا هر تغییری در آن نیاز به قدرت محاسباتی عظیمی دارد که عملا شدنی نیست و بلاک چین هر چه قدیمی تر باشد، ایمن تر می شود.
بلاک چین تا حدودی شفاف است، زیرا هر کسی می تواند داده های ذخیره شده در بلاک چین (به عنوان مثال بیت کوین) را ببیند که در اطراف آن همه تراکنش ها با استفاده از مرورگر بلاک چین قابل مشاهده است. با این حال، برخی از فناوری های بلاک چین ناشناس بودن بیشتری را ارائه می دهند.

بلاک چین تمایل به غیرمتمرکز بودن دارد، زیرا برخلاف پایگاه‌های داده سنتی که می‌توانند توسط مالک آن‌ها مسدود و نظارت شوند، هیچ مرجع مرکزی برای کنترل آن وجود ندارد. در صورت بروز هرگونه نقص در شبکه، بلاک چین می تواند عملکرد خود را 24/7 حفظ کند. با این حال، روندهایی برای پروژه های متمرکز بلاک چین وجود دارد.

همه این ویژگی‌ها این امید را ایجاد می‌کند که رویه‌های روزمره ما را به روش‌های کارآمدتر، شفاف‌تر، سریع‌تر و کم‌هزینه‌تر تبدیل کنیم.