اسکیما یا شما که به انگلیسی Schema نوشته می شود یک ظرف دربرگیرنده یا Container است که برای مرتب کردن و دسته بندی اشیاء دیتابیس مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع Schema را می میتوان راهی برای مرتب کردن و نظم دادن جداول (Tables) و آبجکت های دیگر مانند ویو ها (View) و روال ها (Stored Procedures) در نظر گرفت، می توانید ساختاری مشخص و تمیز برای به نمایش گذاشتن موارد مرتبط با هم ایجاد کنید و به اصلاح هر چیزی را سر جای خودش قرار دهید تا خوانایی طراحی پایگاه داده شما بیشتر شود.

اسکیما در SQL Server

SQL چیست؟
SQL چیست؟

بانک اطلاعاتی Microsoft SQL Server بصورت پیش فرض یک اسکیما با نام dbo برای بانک اطلاعاتی شما ایجاد میکند و جداول و ویو ها و … را در درون آن ذخیره می کند، شما می توانید برای خود اسکیمای مورد نیازتان را ایجاد کنید و اشیاء خود را دسته بندی کنید، مثلا اسکیمایی برای کلیه جداول مرتبط با احراز هویت با نام Accounting و اسکیمای دیگری با نام Blog برای تمامی آبجکت های مرتبط با وبلاگ ایجاد کنید و جداول Post، Category و Tag را درون این اسکیما در نظر بگیرید.

در

آموزش ساخت اسکیما

برای ایجاد Schema دستور ساده ای وجود دارد که فقط کافیست نام اسکیما مورد نظرتان را به آن اضافه کنید تا ساخته و قابل استفاده شود:

CREATE SCHEMA NewSchemaName

البته با اجرای دستور فوق شما فقط یک اسکیما جدید ایجاد میکنید و برای استفاده از آن باید اشیاء خود را درون اسکیما تعریف کنید وکه شامل این اسکیما شود، همچنین می توانید سایر آبجکت هایی که از قبل تعریف کرده اید را به این اسکیما منتقل کنید که می توانید از دستور زیر برای انتقال به اسکیمای جدید خود استفاده کنید:

ALTER SCHEMA NewSchemaName TRANSFER [OldSchema].[TableName]

البته تمامی موارد در محیط ویژوال و Design نیز در اختیار شما قرار دارند که استفاده از آن بسیار راحت تر و آسان است، اما به شما پیشنهاد می دهم سعی کنید همیشه از کد استفاده کنید و کد بزنید، کد زدن موجب می شود هم بصورت کامل بفهمید جه اتفاقاتی در حال رخ دادن است و اگر مشکلی وجود داشته باشد متوجه می شوید و حتی موارد جدیدی یاد خواهید گرفت و همچنین بدون شک موجب تقویت مهارت کد نویسی شما خواهد شد.

نحوه مشاهده اسکیما ها در SQL

نمونه اسکیما در دیتابیس SQL Server
نمونه اسکیما در دیتابیس SQL Server

همانطور که در تصویر بالا مشاهده میفرمایید در سمت چپ لیست جداول بانک موجود می باشند که هر کدام از جدول ها در اسکمای بخصوصی دسته بندی شده اند، که نام اسکما با یک جدا کننده نقطه قبل از نام جدول قرار می گیرد که با رنگ قرمز مشخص شده اند. در تصویر سمت راست هم کل Schema های موجود در دیتابیس خود را می توانید مشاهده بفرمایید، تمامی اسکیما های این دیتابیس نیز با خصوص قرمز در تصویر علامت گذاری شده اند. برای مشاهده لیست کامل اسکیما های یک دیتابیس باید به مسیر Security > Schemas بروید، در این لیست تمامی اسکیما های سیستمی و اسکیما های اختصاصی ای که خودتان ایجاد کرده اید را در کنار هم می توانید مشاهده بفرمایید.