قبل از اینکه به .NET Framework بپردازیم شاید بد نباشد که با مفهوم خود Framework آشنا شویم، فریم ورک یک چارچوب نرم افزاری است که کمک توسعه دهندگان می آید تا هم بستری یکپارچه و یکسان داشته باشند و هم اینکه عملیات پیچیده و روتین را از ابتدا تولید نکنند و از امکاناتی که سال ها رفع باگ شده اند و قابل اتکا هستند استفاده کنند، مقاله فریم ورک چیست دید بهتر و کامل تری در این خصوص به شما می دهد که مطالعه آن خالی از لطف نیست

دات نت که بصورت .NET نوشته می شود فریم ورک اختصاصی و محصول اختصاصی شرکت مایکروسافت می باشد که پیش نیاز اجرای اپلیکیشن ها و نرم افزار های نوشته شده با زبان های دات نت می باشد. این فریم ورک بصورت دات نت فرِیموُرک تلفظ می شود که شامل تمامی نیازمندی ها برنامه نویسی و سکوی اجرای اپلیکیشن های دات نت می باشد.

.NET Framework چیست؟

چارچوب دات نت مجموعه ای از زبان های برنامه نویسی مانند C# و Visual Basic و دیگر زبان های برنامه نویسی متعلق به مایکروسافت می باشد که جهت توسعه انواع نرم افزار ها در اختیار برنامه نویسان قرار داده شده است. دات نت فریم ورک را هم برنامه نویسان نیاز دارند تا کد های خود را طبق آن استاندارد بنویسند و از کلاس های پیش ساخته آن استفاده کنند و هم سیستم عامل نیاز دارد تا کد های نوشته و یکپارچه را کامپایل و قابل اجرا کند. بعنوان مثال برنامه ها نوشته شده به زبان جاوا برای اجرا نیاز به JVM یا JAVA Virtual Machine دارند و برنامه نوشته شده به زبان های دات نت نیاز به .NET Framework دارند یا به اجرا در آیند.

تاریخچه .NET

شرکت مایکروسافت در دهه 1990 استارت تولید دات نت را زد و اولین نسخه رسمی آن را در سال 2002 با نام .NET 1.0 روانه بازار کرد که بر روی تمامی نسخه های ویندوز قابل اجرا بود، پس از چند نسخه Minor که برای دات نت 1 منتشر شد در سال 2005 دات نت 2 منتشر گردید و پس از آن نسخه 3 در سال 2006، نسخه 4 در سال 2010 منشر شد و آخرین نسخه از دات نت فریم ورک که 4.8 می باشد در سال 2019 منتشر شده است که دیگر توسعه آن متوقف گردید و تحت عنوان دات نت جدیدی با نام .NET Core که از پایه تفاوت هایی دارد و مسیر کاملا جدایی را طی می کند که خود نسخه بندی مستقلی را پیش گرفته است.

مسیر توسعه .NET Framework از تولد تا مرگ
مسیر توسعه .NET Framework از تولد تا مرگ

دات نت کور یا .NET Core

مایکوسافت در سال 2014 تصمیم به بازنویسی مجدد دات نت گرفت، در طول مدتی که .NET Framework توسعه داده می شد مشکلاتی از قبیل اضافه شدن حجم بیش از حد آن و وجود کدهایی که مصرف چندانی نداشتند هر روز آن را سنگین تر کرد. تیم توسعه می توانست یا همان نسخه سنگین را هر روز بزرگتر کند تا کاربران قدیمی و برخی توسعه دهندگان که از این کلاس ها و متد ها استفاده کرده بودند را راضی نگه دارد و یا اینکه مسیر توسعه نسخه دات نت جدید را مستقل دنبال کند

همچنین در نسخه دات نت کور که بصورت ماژولار توسعه داده می شود دیگر نیازی نیست که کل پکیج دات نت و همه امکانات و لایبرری های موجود در آن برای همه نصب شود و بصورت تکه تکه درآمد و هر توسعه دهنده فقط از آن امکانی که استفاده می کند را می تواند داشته باشد که این اتفاق فوق العاده ای بود که به سبک شدن و ساده تر شدن این فریم ورک کمک بسیار کرده است.

پایان عمر .NET Framework

در ابتدای شروع کار .NET Core تصمیم بر این بود که بصورت موازی هر دو فریم ورک .NET Core و .NET Framework هم راستا بصورت مستقل توسعه داده شوند اما پس از انتشار نسخه 3.1 نسخه دات نت کور این تصمیم عوض شد و شرکت اعلام کرد که در نسخه ی 5 دات نت که بصورت مجتمع منتشر خواهد شد این دو فرم ورک به هم می پیوندند و در واقع می توان گفت که اعلام اتمام پشتیبانی و عدم توسعه دات نت فریم ورک می باشد و از این پس شرکت مایکروسافت فقط نسخه Core را بدون پسوند Core بصورت واحد یعنی .NET 5 منتشر خواهد کرد و دیگر پسوند کور را به یدک نمی کشد.

پایان پشتیبانی از دات نت فریم ورک
پایان پشتیبانی از دات نت فریم ورک

نسخه دات نت فریم ورک نهایت تا 4.8 توسعه داده شد و نسخه دات نت کور نیز تا 3.1 که به دلیل اینکه اعداد نسخه ها که بصورت مستقل جلو مرفتند با هم درگیر نشوند و برای کاربران شفاف باشد در نسخه 5 یکی شدند (فقط از نظر اسمی و عددی) و می توان گفت که .NET Core نسخه 4 ندارد و از نسخه 3 بدون داشتن نسخه 4 به نسخه 5 ارتقا یافت که اینجا مجدد دات نت یکپارچه شد و دیگر خبری از دات نت فریم ورک نخواهد بود.