AI شاخه ای از علوم رایانه است که به دنبال طراحی ماشین های هوشمند است، یعنی مجهز به سیستم های کامپیوتری که قادر به شبیه سازی توانایی های انسان در تفکر منطقی و یادگیری به منظور انجام وظایفی است که معمولاً برای انجام آنها به هوش انسان نیاز است.

این وظایف ممکن است بسیار ساده باشند، مانند تشخیص اشیاء در یک تصویر یا رانندگی با ماشین و ممکن است نیاز به برنامه ریزی پیچیده ای مانند بازی شطرنج داشته باشد، و این کارها ممکن است پیچیده تر باشند و به منطق و دانش مانند درک زبان نیاز داشته باشند. ترجمه، تشخیص گفتار و ایجاد اختراعات .

تاریخچه هوش مصنوعی

اصطلاح هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) برای اولین بار در سال 1956 توسط جان مک کارتی از دانشگاه ماساچوست ابداع شد که به همراه چند دانشمند دیگر مانند آلن نیول، هربرت سایمون و کلود شانون به عنوان اولین نسل و بنیانگذاران پدر شناخته می شوند.

حوزه هوش مصنوعی (AI) در دهه های پنجاه و شصت قرن گذشته مورد توجه و حمایت زیادی قرار گرفت، اما به دلیل مشکلاتی که با کاربرد مفاهیم هوش مصنوعی در ماشین ها در آن دوره همراه بود و به دلیل تمایل دولتها و حمایت از نهادها برای به دست آوردن نتایج واقعی، حمایت تا حد زیادی در طول دهه هفتاد قرن گذشته متوقف شد، این دوره به عنوان: زمستان هوش مصنوعی به عنوان نشانه ای از کاهش تحقیقات و توسعه در این بخش در این دوره زمانی شناخته می شود.

هوش مصنوعی چگونه کار می کند؟

هوش مصنوعی یا همان AI با ترکیب رویکردهای مختلف برای حل مسائل مانند ریاضیات، آمار ریاضی، تحقیقات عملیاتی، تجزیه و تحلیل پیش بینی، علوم اعصاب، نظریه کنترل و مثالها و سایر موارد کار می کند. سیستم های هوش مصنوعی بر اساس بسیاری از روش ها به دست می آیند، از جمله: یادگیری ماشینی (که معروف ترین آنها یادگیری عمیق است)، پردازش زبان طبیعی (مانند تشخیص گفتار)، بینایی رایانه ای (مانند تشخیص تصویر) و روباتیک. امروزه از فناوری های هوش مصنوعی در زمینه های مختلف مانند بخش بانکی، بخش مراقبت های بهداشتی، اتومبیل های خودران، توسعه بازی و غیره استفاده می شود.