در دنیای مهندسی نرم افزار و توسعه برنامه های کاربردی، سر و صدای زیادی در مورد Agile وجود داشته است. چابک یک مفهوم نیست، بلکه یک طرز فکر است. همانطور که از نامش پیداست، تمرکز اجایل بر انعطاف پذیری و پویایی است. این روش همچنین انزوای بین مراحل توسعه نرم افزار را حذف می کند و تیم توسعه را به همکاری با تحلیلگران با کیفیت ترغیب می کند. همچنین بر مشارکت مشتریان در توسعه، ساخت و ارائه محصول با کیفیت بالا تأکید می کند. در اینجا نگاهی به Agile، نحوه عملکرد و برخی از بهترین روش ها برای این روش محبوب توسعه نرم افزار می اندازیم.

درباره چرخه عمر توسعه نرم افزار

چرخه حیات توسعه نرم افزار (System Development Lifecycle)
چرخه حیات توسعه نرم افزار (System Development Lifecycle)

چرخه عمر توسعه نرم افزار (SDLC) فرایند ایجاد راه حل های نرم افزاری یا اصلاح ساختارهای موجود است که برای حل یک مشکل خاص طراحی شده است. چرخه عمر توسعه نرم افزار (Software Development Life Cycle) شامل مراحل مختلف است که به ترتیب منطقی دنبال می شود. در مدلهای سنتی SDLC، این مراحل است که یکی یکی دنبال می شود و معمولاً به صورت جداگانه انجام می شود:

جمع آوری نیازمندی های مشتریان
تجزیه و تحلیل و امکان سنجی سیستم
طراحی و مدل سازی
برنامه نویسی یا پیاده سازی
تست و آزمایشات
انتشار و تحویل
درخواست تعمیر و نگهداری و تغییر

در یک چرخه توسعه نرم افزاری معمولی، کاربران یا مشتریان واقعی در فرایند مونتاژ الزامات و سپس در طول آزمایش بتا شرکت می کنند. با این حال، مشکل این مدل سنتی این است که قسمت تعمیر و نگهداری چرخه نسبتاً دشوار و گران است. اغلب، جایی برای بهبود یا تغییرات در سیستم وجود ندارد. در بدترین حالت، نرم افزاری که طراحی یا توسعه داده می شود با مشخصات و انتظارات واقعی مشتری مطابقت ندارد، این بدان معناست که تیم توسعه ممکن است نیاز به شروع مجدد کل فرآیند طراحی و یا توسعه نرم افزار را داشته باشد.

نقش ها در تیم توسعه چابک
نقش ها در تیم توسعه چابک

توسعه نرم‌افزار چابک چیست؟

توسعه نرم افزار چابک به یک نیروی اصلی در نحوه ایجاد و عرضه نرم افزار به بازار تبدیل شده است. این دوره علوم کامپیوتر به مانیفست اجایل و روش های اصلی و همچنین نقش سنتی متخصصان نرم افزار می پردازد. این ابزار کاربردی برای توسعه چابک ارائه می دهد و در مورد مزایا و معایب روشهای مختلف چابک صحبت می کند. این انتخاب خوبی برای کسانی است که می خواهند با چرخه عمر کامل توسعه نرم افزار آشنا شوند.