قبل از مطالعه این مقاله، پیشنهاد میکنیم پادکست زیر را که در مورد وب سایت چیست می باشد را با دقت گوش کنید. در این فایل صوتی درباره وب سایت، دامنه، هاست یا فضای میزبانی وب، وب سرور، انواع وب سایت و تعاریف و اصطلاحات مرتبط صحبت کردیم و پس از گوش دادن به این فایل صوتی به سادگی با مفهوم وب سایت و همه موضوعات مرتبط با سایت آشنا خواهید شد.

شما احتمالا با مفهوم وب سایت آشنایی دارید و میدانید که معنی وب سایت چیست و شاید در حال تحقیق درباره وب سایت هستید اما شاید نتوانید با یک وب سایت کار کنید و ارتباط برقرار نمایید. ما در این مقاله، یک مرور کلی از همه اجزای مورد نیاز برای برقراری ارتباط، مشاهده و تعامل وب سایت شما و یا هر وب سایت دیگری که مورد نظرتان می باشد در اینترنت اشاره نمودیم و پس از مطالعه این مقاله کاملا میتوانید بگویید که وب سایت چییست و چگونه کار میکند و منظور از وب سایت چیست

وب سایت چیست؟

 وب سایت به چه معناست : یک وب سایت مجموعه ای از اسناد، اطلاعات و پرونده هایی است که از متن، گرافیک، رنگ، لینک و قالب بندی تشکیل شده است.

وب‌سایت مجموعه‌ای از صفحات وب در دسترس عموم و به هم پیوسته است که یک نام دامنه مشترک دارند. وب سایت ها را می توان توسط یک فرد، گروه، کسب و کار یا سازمان برای اهداف مختلف ایجاد و نگهداری کرد.

همه وب‌سایت‌های در دسترس عموم با هم، شبکه جهانی وب را تشکیل می‌دهند.

اگرچه گاهی اوقات به آن “صفحه وب” می گویند، این تعریف اشتباه است، زیرا یک وب سایت از چندین صفحه وب تشکیل شده است. یک وب سایت همچنین به عنوان “حضور وب” یا به سادگی “سایت” شناخته می شود

تعریف وب سایت

به بیانی، وب، نام مشترک شبکه جهانی است که زیرمجموعه ای از اینترنت است و شامل صفحاتی است که می توان از طریق مرورگر وب به آنها دسترسی پیدا کرد.

بسیاری از مردم تصور می کنند که وب، اینترنت است و از این اصطلاحات به جای یکدیگر استفاده می کنند، در حالی که اصطلاح اینترنت در واقع به شبکه جهانی سرورها اطلاق می شود که اجازه می دهد اطلاعاتی را که در وب وجود دارد به اشتراک بگذارید.

وب سایت ها معمولا با یک نام که به آن دامنه (Domain) گفته می شود فراخوانی می شوند و نوشتن آن با .www شروع شده و با “com.” یا “ir.” یا “org.” و پسوند های دیگری تمام می شوند. برای نظم دادم به فضای کل اینترنت مرسوم است که سایت ها را با www شروع می کنند.

www مخفف World Wide Web است و ترجمه فارسی آن “وب جهان‌گستر” می باشد. استفاده از www در ابتدای نام دامنه یک توافقی است در بین سازمان‌های ارائه دهنده خدمات وب، به این منظور که تمامی نام‌ها از یک پروتکل تبعیت کنند. com نیز مخفف کلمه Commercial به معنی تجاری است.


پیشنهاد مطلب مرتبط: طراحی سایت چیست؟


وب از HTTP برای انتقال داده ها و به اشتراک گذاری اطلاعات استفاده می کند و مرورگرهایی مانند Internet Explorer ، Google Chrome یا Mozilla Firefox برای دسترسی به اسناد وب یا صفحات وب متصل از طریق لینک ها استفاده میکنند و به شما نمایش میدهند.

اصطلاحات وب

زبان برنامه نویسی HTML

زبان برنامه نویسی HTML مخفف Hypertext Markup Language است، یک زبان نشانه گذاری می باشد که از آن برای پیاده سازی و ایجاد یک سایت استفاده می شود. از جمله توانایی های html ایجاد ساختار و صفحه  و ایجاد لینک ها یا… می باشد.

URL در طراحی وب سایت

URL مخفف ( Uniform Resource Locator) می باشد. URL یک نوع “آدرس” منحصر به فرد برای هر منبع در وب است، به عنوان آدرس اینترنتی یا آدرس وب نیز شناخته می شود ، یک URL قرارداد نامگذاری استاندارد برای آدرس دهی اسناد قابل دسترسی از طریق اینترنت است. URL این امکان را فراهم می کند که یک وب سایت را در رایانه دیگری در اینترنت پیدا کرده و باز کند.

HTTP در طراحی وب سایت

پروتکل انتقال ابرمتن (HTTP) پایه و اساس شبکه جهانی وب است و برای بارگذاری صفحات وب با استفاده از پیوندهای فرامتن استفاده می شود. HTTP یک پروتکل لایه کاربردی است که برای انتقال اطلاعات بین دستگاه های شبکه طراحی شده است و بر روی لایه های دیگر پشته پروتکل شبکه اجرا می شود. یک جریان معمولی از طریق HTTP شامل یک ماشین کلاینت است که درخواستی را به سرور ارسال می کند و سپس یک پیام پاسخ ارسال می کند. وب سرور رایانه ای است که در آن فایلهایی ذخیره می شوند که با استفاده از HTTP می توان از طریق اینترنت به آنها دسترسی داشت.

فضای میزبانی وب یا هاست چیست؟

فضای میزبانی وب یا هاست، فضا یا محلی است که داده ها، اطلاعات و اجزای کل وب سایت در آن ذخیره می شود. وب سایت ها بر روی رایانه های خاصی به نام سرور میزبانی یا ذخیره می شوند. هنگامی که کاربران اینترنت می خواهند وب سایت شما را مشاهده کنند، تنها کاری که باید انجام دهند این است که آدرس وب سایت یا دامنه شما را در مرورگر خود تایپ کنند. سپس رایانه آنها به سرور شما متصل می شود و صفحات وب شما از طریق مرورگر به آنها تحویل داده می شود

دامنه چیست؟

آدرس وب سایت چیست: دامنه، آدرس وب سایت شماست که آن را از بقیه سایتهای موجود در اینترنت متمایز می کند زیرا هر وب سایت آدرس دامنه خاص خود را دارد و اغلب به شرح زیر است: www.mydomain.com و آدرس دامنه مورد نظر شما می تواند هر نامی که شما میخواهید باشد، البته به شرطی که از قبل توسط فرد دیگری آن نام دامنه، ثبت نشده باشد.

تفاوت وب سایت و وبلاگ چیست؟

تقریبا میتوان گفت که تفاوت بنیادی بین وب سایت و وبلاگ وجود ندارد، تنها تفاوت از لحاظ ماهیت محتوا، نوع کاربری بوده بعنوان مثال، وب سایت بیشتر اوقات فقط از صفحات ایستا تشکیل شده است، یعنی آنها صفحاتی هستند که حاوی محتوای ثابت هستند و در بیشتر موارد بروزرسانی نمی شوند. برای مثال یک سایت فروشگاهی را در نظر بگیرید که در آن، تعدادی محصول بفروش میرسد و هر محصولی یک یا چند تصویر دارد و یک توضیح کوتاه و نیز مشخصات فنی و قیمت و …. این صفحه از یک وب سایت فروشگاهی یکبار ایجاد می شود و به ندرت پیش می آید که تغییرات یا اصلاحات اساسی در آن صورت گیرد ولی یک وبلاگ همیشه در حال بروزرسانی، ویرایش، مطالب و مقالات جدید یا آموزش می باشد و قطعا دیدید که مثلا یک سایت فروشگاهی یک بخش دارد بنام وبلاگ، یا اخبار و مقالات و یا دانشنامه که در اصل راجع به پیرامون محصولاتی که ارائه میدهد مقالاتی در آن منتشر میشود و به صورت منظم یا نا منظم در طول زمان به محتوای آنها افزوده خواهد شد.

انواع وب سایت

وب سایت ها انواع مختلف دارند که هر شرکت یا فرد دسته بندی های مختلفی برای آن ایجاد میکنند. ما در اینجا به 3 نوع از این دسته بندی پرداختیم:

وب سایت فروشگاهی

فروشگاه اینترنتی به سایتی میگوییم که در آن محصولات یا خدماتی را به فروش میرسانند و امکاناتی مانند داشتن سبد خرید، داشتن درگاه بانکی و امکان پرداخت اینترنتی، امکان مشاهده محصول همراه با تصاویر و مشخصات فنی و قیمت و امکانات دیگری که میتوانید به صورت مفصل این مقاله را درباره امکانات یک سایت فروشگاهی بخوانید.

وب سایت فروشگاهی چیست
وب سایت فروشگاهی چیست

وب سایت شرکتی

سایت شرکتی جنبه معرفی یک کمپانی یا شرکت را دارد که در آن فعالیت ها و پروژه های یک شرکت را به نمایش می گذارند. از امکانات یک سایت شرکتی میتوان به گالری تصاویر، صفحه درباره شرکت، صفحات تماس با ما و نیز بخشی برای معرفی پروژه ها و خدمات بهمراه تصویر و ویدئو اشاره کرد.

وب سایت شرکتی چیست
وب سایت شرکتی چیست

وب سایت نمایش محصول

سایت محصول محور، مانند سایت فروشگاهی می باشد با این تفاوت که امکان پرداخت اینترنتی و درگاه بانکی وجود ندارد و در این نوع سایت ها به معرفی محصول بهمراه تصاویر و مشخصات فنی، دسته بندی محصولات مختلف در گروه های متنوع و … می پردازند.

مرورگر وب چیست؟

وب سایت ها از طریق مرورگرهای وب قابل دسترسی هستند. یک مرورگر وب یک برنامه کامپیوتری است که قادر به دانلود و نمایش فایل ها و اجزای تشکیل دهنده وب سایت می باشد. مرورگرهای وب محبوب مانند گوگل کروم، موزیلا، فایرفاکس، اینترنت اکسپلورر و سافاری همه قادر به خواندن و تفسیر نام دامنه می باشند

آدرس دامنه (برای مثال paydarsamane.ir) در قسمت بالای صفحه مرورگر وارد می شود که این مرورگرها  فایل های لازم برای نمایش این وبسایت ها را از وب سرور درخواست کرده و تحویل میگیرند و آنها را بر روی صفحه خود به شکل یک وب سایت نمایش می دهند. در شکل زیر وب سایت قدیمی شرکت پایدار سامانه را مشاهده می نمایید.

مرورگر Internet explorer

سرور چیست؟

وب سایت ها باید بر روی فضایی نگهداری شوند که همیشه آماده ارائه خدمات باشند که به آن سرور می گویند. وب سایت تا زمانی که بر روی یک سرور بارگذاری و راه اندازی نشده است نمی تواند توسط سایرین دیده شود و با کاربران تعامل داشته باشد. سرور یک کامپیوتر معمولا قدرتمند است که منابعی مانند هارد، پردازنده، حافضه، بستر شبکه و … را در اختیار و تحت کنترل دارد. برای آشنایی بیشتر با سرور می توانید در مورد موضوع سرور چیست که در مقاله دیگری منتشر شده است مطالعه بفرمایید.

وب سرور چیست؟

وب سرور سیستمی است که وظیفه آن، پاسخ به درخواست مرورگر وب و ارسال صفحات وب به کاربران می باشد وب سایت ها و اسناد و پرونده های مرتبط با آن در وب سرورها ذخیره می شوند. وقتی یک نام دامنه را در مرورگر وب خود تایپ میکنید، مرورگر شما درخواستی را برای یک وب سرور که در آن فایلهای وب سایت قرار گرفته است، ارسال می کند. مرورگر شما این فایل ها، تصاویر یا فیلم ها را دانلود می کند و آنها را بر روی صفحه نمایش می دهد. مقاله وب سرور چیست اطلاعات بیشتری در این زمینه به شما می دهد که می توانید مطالعه بفرمایید.

شرکت طراحی وب سایت چیست

به شرکتی که حوزه فعالیت آن طراحی صفحات وب و نیز طراحی و پیاده سازی سامانه های تحت وب می باشد شرکت طراحی سایت میگویند و از این شرکت انتظار داریم باتوجه به انتظارات و نیازمندیهای ما، وب سایتی را طراحی کنند که به نیازهای ما پاسخ دهد و پس از طراحی آن، مسولیت پشتیبانی فنی از وب سایت ما را بپذیرند.

طراحی و پیاده سازی وب سایت

در پیش تر درباره انواع وب سایت صحبت کردیم که وب سایتهای شرکتی، نمایش محصول و فروشگاه اینترنتی بستگی به نیاز و کاربرد متفاوت می باشند، حالا میخواهیم درباره دو روش برای طراحی و پیاده سازی این وب سایتها صحبت کنیم.

طراحی سایت اختصاصی

طراحی وب سایت اختصاصی یعنی وب سایتی که متناسب با نیاز و امکانات کارفرما طراحی میشود، چه از نظر فرانت اند(Frontend) و چه از نظر بک اند(Backend) میتوان خط به خط کدنویسی کرد و دقیقا ایده ای که در ذهن کارفرماست را پیاده سازی نمود.

ممکن است کارفرما نیاز داشته باشد که کنترل پنل مدیریت آن بسیار ساده و به دور از پیچیدگی و بدون امکانات اضافه ای داشته باشد. یکی از مزایای طراحی سایت اختصاصی این است که مدیر سایت با منوهای پیچیده و تو در تو مواجه نمیشود و صرفا پیاده سازی آن به نحوی خواهد بود که فقط امکانات مورد نیازش را در پنل مدیریت مشاهده مینماید و هیچگونه امکان خراب کردن سایت و به هم ریختگی توسط مدیر سایت وجود ندارد، چرا که با ویرایش یک قسمت، خطای انسانی وجود نداشته و مدیر سایت دقیقا کاری را انجام میدهد که انتظار دارد.

کاربری آسان در طراحی اختصاصی یکی از بزرگترین مزایای آن میباشد که ۹۰درصد سیستمهای مدیریت محتوا این سادگی را ندارند، علت آن هم این است که در سیستمهای مدیریت محتوا مثل وردپرس، کنترل پنل مدیریت برای کل مشاغل و انواع سایتها با کاربری های متفاوت طراحی شده و هر کاربری بسته به نیازش باید در بین منوهای پیچیده و تو در تو، از بخشی از امکانات که نیاز دارد استفاده نماید.

طراحی سایت با سیستمهای مدیریت محتوا (CMS)

سیستمهای مدیریت محتوا، به سیستمی میگویند که زیربنای آن توسط یک شرکت یا تیم، با زبان برنامه نویسی PHP یا ASP.NET و هر زبان دیگری، برنامه نویسی شده است و فقط نیاز به تغییر و مدیریت محتوای سایت دارد. یکی از معتبرترین و معروف ترین این CMS ها وردپرس (WordPress) و جوملا می باشد.


مطلب مرتبط: آشنایی با فریم ورک های طراحی سایت


از مزایای این سیستمها میتوان به کوتاه بودن زمان آماده سازی سایت و قیمت ارزان آن اشاره کرد ولی قطعا کسب و کاری که یک وب سایت حرفه ای و قابل توسعه میخواهد این سیستم فقط میتواند هزینه و وقت آن را تلف کرده و در پایان تصمیم به طراحی یک سایت اختصاصی نماید.

از معایب وردپرس یا هر سیستم مدیریت محتوایی میتوان به کنترل پنل پیچیده، قابلیت توسعه دشوار، هزینه توسعه بالا و ضعف امنیتی وب سایت اشاره کرد.(البته نه به همین سادگی).

وب سایت چیست و چگونه کار می کند
 تاریخ انتشار نسخه اولیه: پانزدهم آبان 1396