طراحی سامانه های تحت وب و همچنین طراحی پورتالی که به منظور هدفی خاص، قصد راه اندازی دارید می بایست در ابتدای امر و در اولین قدم، نقشه راه و فرایندهای آن به طور شفاف، تدوین و پروسه هایی که قرار است کاربران در آن طی نمایند مشخص شود. پس اگر اول راه هستید و میخواهید از صفر یک پورتال طراحی و راه اندازی نمایید ابتدا باید هدف از راه اندازی پورتال را مشخص کنید و سپس روی یک کاغذ فرایندی را که باید برای رسیدن به آن هدف و خروجی مورد نظر طی شود به ترتیب بنویسید. این کار شاید در ابتدا به نظر سطحی بیاید ولی با اینکار از پیچیدگی های زیادی که در اکثر پورتال های دولتی یا سازمانی وجود دارد جلوگیری میکنید.

فرایند طراحی پورتال (پرتال)

وقتی شما در ابتدا کلیه فرایندها را روی کاغذ مینویسید به راحتی میتوانید آیتم های غیر ضروری را حذف کنید و یا برخی را با آیتم های دیگر ادقام نمایید. سپس ترتیب اجرای این فرایند را خیلی ساده، به صورت یک نمودار با خطوط پیکانی، مشخص می کنید و به نوعی نمودار جریان این فرایند را طراحی میکنید. حالا می بایست با یک برنامه نویس یا شرکتی با سایقه پای مذاکره بنشینید و با در اختیار گذاشتن داکیومنت و همان یک برگه ساده ای که تهیه نمودید، از آنها بخواهید تا نگاهی به مستندات شما بیاندازند و راجع به اجرایی شدن آن نظر دهند.

مزیت این کار این است که شخصی که دید برنامه نویسی دارد با دیدن این برگه و نمودار های جریان فرایندی که شما ترسیم کردید  از زاویه فنی به آن نگاه میکند که در خیلی از موارد ممکن است برخی از عملیات حذف شود و یا با سابقه ای که آن تیم دارد از تجربیات نمونه های موفقی که اجرا کرده اند با شما نکاتی را مطرح نمایند که پیچیدگی های پورتالتان را از بین ببرد.

در واقع برای اینکه بدانیم شرکت طراحی پورتال چه وظایفی دارد و دارای چه خصوصیات و ویژگی هایی می باشد، باید بدانیم پورتال چیست و طراح پورتال کیست؟

طراحی پورتال چیست؟

معنی لغوی پورتال طبق تعریف ارائه شده در ویکی پدیا فارسی عبارت است از:

پرتال وب یا درگاه وب (Web Portal) نوعی وبگاه است که اطلاعاتی را از منابع مختلف در یک شکل واحد گردآوری می‌کند. به‌طور معمول هر منبع اطلاعاتی محدودهٔ مشخص به‌خود را در صفحه برای نمایش اطلاعات اشغال می‌کند که گاهی اوقات کاربر می‌تواند مشخص کند که کدام نمایش داده‌شود.

در واقع همانطور که در تعریف ویکی پدیا نیز اشاره شده است پورتال ها را میتوان صفحات وبی در نظر گرفت که کاربر میتواند به آسانی با آن ارتباط برقرار کند و از آن طریق به یکسری از وظایفی که برای او تعریف شده است عمل نماید و بروز رسانی آن سبب بروز رسانی قسمتهای مختلف پورتال که به صورت یکپارچه با یکدیگر در ارتباط هستند.

طراحی پورتال و سامانه های تحت وب
طراحی پورتال و سامانه های تحت وب

طراحی پورتال سازمانی

به پورتال هایی میگوییم که امکانات آن مرتبط با یک سازمان طراحی و پیاده سازی می شود و از طریق پورتال سازمانی کارمندان و افراد درون سازمان میتوانند با واحدهای مختلف در ارتباط بوده و یا با اجرای درخواستی، ارتباط با واحد مرتبط که در پورتال تعریف شده است ایجاد می شود. همه چیز درباره طراحی پورتال سازمانی را اینجا بخوانید.

طراحی پورتال خبری

پورتال خبری به سامانه تحت وب میگویند که اطلاعاتی جامع از اخبار و وقایع دسته بندی شده در موضوعات متنوع به کاربران ارائه میدهند. در اصل با ظهور پورتال های خبری و امکاناتی که در طراحی پورتال خبری میتوان در نظر گرفت، شیوه سنتی انتشار اخبار و وقایع کمرنگتر شده و روز به روز به میزان کاربران و خوانندگان در پورتال های خبری در حال افزایش می باشد.

طراحی پورتال شخصی

به صفحات وبی گفته می شود که به منظور معرفی یک شخص و ارائه اطلاعاتی در حوزه کاری مرتبط با او و سوابق و فعالیت هایش ایجاد شده است.

طراحی پرتال دولتی

پورتال های دولتی به منظور ارائه خدمات دولتی به صورت مکانیزه به افراد راه اندازی می شود.

از طریق پورتال های دولتی کاربران وارد سامانه مربوطه شده و یک سری اطلاعات را طی فرایندی که به صورت مرحله به مرحله تکمیل می شود در پورتال ثبت می نمایند. در طراحی پورتال دولتی می بایست همه جوانب را در نظر گرفت، به شکلی که طراح پورتال و یا شرکت طراحی پورتال باید طوری آنرا برنامه نویسی و پیاده سازی نمایند که در آینده قابل انعطاف بوده و امکان توسعه آن به راحتی میسر باشد.

نمونه طراحی پورتال دولتی

پورتال سازمان سنجش، پورتال ثبت نام برای یارانه ها و … نمونه ای از پورتال های دولتی می باشند.


اگر میخواهید در مورد فرایند طراحی سامانه های تحت وب بیشتر بدانید اینجا را کلیک کنید.


نکات مهم در انتخاب شرکت طراحی پورتال

طراحی وب سایت و نیز طراحی و اجرای پورتال تقریبا خیلی شبیه به هم هستند الی از نظر حجم برنامه نویسی و پیچیدگی کدها به دلیل ایجاد روابط یکپارچه بین واحدهای مختلف در پورتال سازمانی می بایست توسط یک شرکت طراحی پورتال با تجربه صورت پذیرد و حداقل دو نمونه کار برای پورتال هایی که طراحی کرده است را به مشتری ارائه نماید

از دیگر نکاتی که باید در انتخاب شرکت طراحی پورتال در نظر داشت خارج از بحث حرفه ای بودن طراح پورتال و نیز برنامه نویسان آن، بحث پشتیبانی و  عمل به تعهدات می باشد.

موضوع پشتیبانی پورتال بسیار مهم می باشد چرا که معمولا پورتال ها برای یک حجم وسیعی کاربر و یوزر طراحی می شود و از طریق آن خدماتی را در زمان هایی خاص ارائه مینمایند و در صورتی که مشکلی برای پورتال پیش بیاید می بایست در کمترین زمان ممکن رفع گردد و حتی در برخی مواقع مانند طراحی پورتال انتخاب واحد و یا طراحی پورتال و سامانه های آزمون آنلاین و … که می بایست شرکت پشتیبان به طور جدی و همیشه در دسترس باشند تا مشکلی از این بابت پیش نیاید.

طراحی پورتال با کاربری آسان یکی از ویژگی های مهم و حتی میتوان گفت مهمترین ویژگی یک پورتال می باشد.

ویژگی های شرکت طراحی پورتال

توصیه میشود اگر قصد طراحی پورتال و سامانه های تحت وب با کاربری اختصاصی را دارید حتما با شرکتی همکاری کنید که خصوصیات ذیل را دارا باشد

شرکت طراحی پورتال حقوقی و ثبت شده باشد.

سیستم پشتیبانی آنلاین داشته باشد.

شرکت طراحی پورتال دارای سیستم مکانیزه پشتیبانی مانند سیستم تیکتینگ باشد.

تجربه طراحی پورتال را داشته باشد.

دارای تیم برنامه نویسی قوی و حرفه ای باشد.

و…

قیمت طراحی پورتال

یکی از مهمترین فاکتور که برای همه مهم می باشد فاکتور قیمت می باشد. اگر بخواهیم تعرفه و قیمت طراحی یک پورتال را محاسبه کنیم باید به طور دقیق و با جزئیات مشخص شود که دقیقا پورتالی که قرار است طراحی شود چه امکاناتی داشته و قرار است چه ترافیکی را به طور همزمان ساپورت کند برای مثال ممکن است شما قصد طراحی پورتال برای سازمانی را داشته باشید که بیش از 20 کاربر فعال همزمان با آن درگیر هستند و هر کدام از این کاربران دسترسی های خودش را دارند و از طرفی چند ادمین وجود دارد که می بایست در هر پروسه ای مشخص یک سری مجوزها و تایید برای عملیات یا افرادی تعریف می کنند. ممکن است پورتالی طراحی شود که نیاز است از منبع یا وب سایت و پورتال سازمانی دیگر مثل پورتال ثبت و احوال استعلام بگیرد و از دیتای بدست آمده یک خروجی داشته باشد. اینجا باید یک api یا همان وب سرویسی جهت ارتباط بین این دو پورتال برقرار باشد پس حجم کار با اضافه شدن هر امکانی متفاوت خواهد بود و تایم و زمانی که برنامه نویس پورتال صرف میکند به همین موارد بستگی دارد لذا اگر دنبال استعلام گرفتن و تعرفه طراحی پورتال دارید حتما باید یک مستند آماده کنید که در آن یک توضیح از فرایند و امکاناتی که مد نظر دارید مشخص شود و هر چه اطلاعات دقیق تر با جزئیات در داکیومنتتان قرار دهید قیمت نیز دقیقتر محاسبه خواهد شد.

لازم به ذکر است به هیچ عنوان دنبال شرکتی که به شما بدون پرسش درباره امکانات و فرایند و اطلاعاتی که در بالا به آنها اشاره کردیم قیمتی دادند به آن اطمینان نکنید و بدون شک آن شرکت را کنار بگذارید چرا که یا آنها حرفه ای نیستند و تجربه طراحی پرتال را ندارند یا اینکه قصد فریب دارند تا مشتریانی جذب کنند و یا اینکه فعلا مشتری را جذب کنند تا بعدها بابت هر امکانی که قرار است شما درخواست کنید از شما هزینه دریافت نمایند. البته این مورد آخر منطقی است که بابت هر امکانی زمانی صرف خواهد شد و قطعا هزینه افزایش خواهد داشت ولی این هزینه ها باید از ابتدا مشخص شود و با صداقت کامل با شما در جریان گذاشته شود تا بدانید قرار است بابت طراحی این پورتال چقدر هزینه کنید و چه امکاناتی را ب شما خواهند داد.

طراحی پورتال مشتریان

پورتال مشتریان یک سامانه و سایتی می باشد که شما میتوانید با استفاده از آن با مشتریان خود ارتباط برقرار نمایید و کلیه مراودات، نامه نگاری، مشکلات و پشتیبانی را در آن در نظر بگیرید و همه این کارها را به پورتال مشتریان منتقل نمایید.

مزیت پورتال مشتریان این است که همیشه یک پل ارتباطی بین شما و مشتریانتان وجود دارد که کلیه درخواست ها در آن به صورت مستند ثبت خواهد شد و دقیقا میتوانید گزارشاتی را مانند نوع درخواستها، پاسخ شما به درخواست ها، مدت زمان پاسخ گویی به مشتریان در قبال درخواست ارسال شده، و همه ریز فعالیت ها و پشتیبانی در آن ثبت می شود.

نحوه طراحی پرتال مشتریان و فرایند معمولا از طریق امکان تیکتینگ انجام می شود. سیستم تیکتینگ به این صورت است که مشتریان شما با ورود به پورتال میتوانند یک تیکت جدید ایجاد کنند و برای تیکت خود یک موضوع تعریف کرده و اولویت اهمیت آنرا مشخص کنند سپس بعد از ارسال تیکت، شما که صاحب و ادمین پورتال هستید از طریق نیرو های پشتیبانی با هر تعدادی به تیکت ها پاسخ دهید و مشکل یا درخواست مشتریان را پاسخ داده و تعیین تکلیف نمایید. در اینجا بیشتر از این به جزئیات و امکانات بیشماری که این سیستم دارد نمی پردازیم و در حد آشنایی این مقدار بسنده خواهیم کرد.