اگر در وب سایت خود یک مطلب جدید یا مقاله جدیدی منتشر کردید ولی هر چه در موتور جستجوی گوگل آنرا جستجو ( search ) می کنید ولی گوگل مقاله شما را نشان نمی دهد و اصطلاحا آنرا ایندکس نکرده است حتما این مطلب را بخوانید تا این مشکل برای وب سایت شما بر طرف شود و یک راه سریع و مطمئن برای ایندکس شدن صفحات سایتتان بیاموزید و بکار بگیرید.

در این مطلب میخواهیم نحوه درخواست ایندکس کردن یک مقاله و متن و یا یک صفحه ای از وب سایتتان را در گوگل آموزش دهیم. در ابتدا اگر میخواهید بدانید کدامیک از صفحات سایت شما ایندکس شده است و یا اینکه بدانید چند صفحه یا چند عدد از مقالات شما از کل وب سایتتان در گوگل ایندکس شده است مقاله تست ایندکس سایت در گوگل را بخوانید و آنرا امتحان کنید و اگر صفحه ای از سایتتان در گوگل ایندکس نشده بود قدمهای زیر را انجام دهید.

راه اندازی گوگل سرچ کنسول

برای درخواست ایندکس کردن یک صفحه از سایت، در قدم اول سایتتان را در گوگل سرچ کنسول ( گوگل وبمستر تولز سابق ) ثبت نمایید. اگر هنوز سایتتان را در سرچ کنسول گوگل ثبت نکردید حتما مقاله زیر را بخوانید و در کمتر از 5 دقیقه عملیات راه اندازی گوگل سرچ کنسول را انجام دهید.


آموزش راه اندازی و ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول


پس از اینکه Search Console را راه اندازی کردید مطابق با تصویر زیر در منوی سمت چپ روی گزینه URL inspection کلیک نمایید.

گزینه URL inspection را انتخاب کنید

گزینه URL inspection را انتخاب کنید

پس از انتخاب این گزینه مطابق با تصویر زیر، در پنجره ای که در بالای صفحه سرچ کنسول باز شده است آدرس URL صفحه یا مقاله خود را وارد کنید. دقت داشته باشید که آدرس صفحه دقیقا مطابق با آدرسی که در این پنجره وارد میکنید باشد حتی اگر سایت شما دارای گواهینامه ssl می باشد و با https شروع می شود به همین شکل وارد کنید و یا اگر با www شروع می شود دقیقا با همین آدرس وارد کنید.


مکانیزم ایندکس گوگل چیست؟


برای اینکه اشتباهی در وارد کردن آدرس صفحه ای که قصد دارید در گوگل ایندکس شود، رخ ندهد می توانید صفحه و مقاله سایتتان را باز کنید و آدرس url آنرا از مرورگر خود کپی کرده و آنرا در پنجره بالا در سرچ کنسول paste نمایید.

پس از اینکه اینکار را انجام دادید کلید اینتر را فشار دهید.

آدرس صفحه را در پنجره بالای سرچ کنسول وارد کنید

آدرس صفحه را در پنجره بالای سرچ کنسول وارد کنید

بعد از انجام مرحله بالا، خواهید دید بعد از اینتر زدن با صفحه زیر روبرو می شوید.

درخواست ایندکس صفحه(Request indexing) در گوگل سرچ کنسول

درخواست ایندکس صفحه(Request indexing) در گوگل سرچ کنسول

 

حالا می بایست گزینه Request indexing را مانند تصویر زیر فشار دهید.

پس از اینکار نیازی به هیچکاری نیست جز اینکه صبور باشید و مرورگر خود را نبندید یا حتی به پنجره دیگری در مرورگر خود نروید زیرا عملیات درخواست ایندکس شما با مشکل مواجه خواهد شد.

روی Request indexing کلیک کنید

روی Request indexing کلیک کنید

پس از کلیک روی Request indexing با صفحه زیر روبرو می شوید، این پیغام یعنی شما درخواست ایندکس کردن صفحه جدید خود را به گوگل اعلام کردید و حالا می بایست منتظر بمانید تا گوگل صفحه مورد نظرتان را ایندکس نماید.

آموزش ایندکس کردن در گوگل

آموزش ایندکس کردن در گوگل

پس از ایندکس شدن صفحه مورد نظرتان در صورتی که به سرچ کنسول مراجعه نمایید وقتی درخواست ایندکس همتن صفحه را انجام دهید با تصویر زیر مواجه می شوید و مفهوم آن یعنی صفحه شما در گوگل اینکس شده است.

صفحه شما در گوگل ایندکس شده است

صفحه شما در گوگل ایندکس شده است

ویدئوی آموزش درخواست ایندکس صفحه یا مقاله سایت شما در گوگل سرچ کنسول