طراحی سایت

اگر می خواهید توسعه و طراحی وب سایت ها را شروع کنید، این مقاله شما را در ابتدای راه قرار می دهد و تجربیاتی از تکنیک هایی که یاد می گیرید و مفید بودن این تکنیک ها را به شما نشان می دهد، به طوری که از قبل باید بدانید چه کارهایی باید انجام دهید و دقیقا همان ها را بیاموزید، که شما را به یک شروع درست در این زمینه تبدیل می کند.

وب سایت ها چگونه کار می کنند؟

وب سایت هایی که طراحی می شوند عمدتا شامل گروهی از فایلها و صفحات وب متصل به یکدیگر است، این فایلها در یک سرور ذخیره می شوند، سرور یعنی کامپیوتری که مشخصات آن اغلب بسیار قدرتمند است و 24 ساعت بدون وقفه کار می کند و به اینترنت نیز همیشه متصل هستند. مرورگر درخواستی را به سرور ارسال می کند، سپس سرور درخواست را پردازش می کند و فایل ها و داده هایی را که باید دستگاه خود را در اختیار آنها قرار دهید می داند. این پاسخ حاوی اطلاعاتی است که مرورگر باید فایل های سایت را به کاربر نمایش دهد، و این ارتباط از طریق پروتکل HTTP انجام می شود.

هر سایتی باید دارای طراحی و ظاهری برای نمایش باشد و طراحی اغلب اولین چیزی است که در هنگام مرور هر سایتی توجه کاربر را به خود جلب می کند. طراحی ظاهر سایت یکی از موارد مهم است و اولین موضوعی است که قبل از شروع برنامه نویسی سایتها یاد خواهید گرفت و طراحی سایتها با استفاده از برنامه نویسی انجام نمی شود، بلکه توسط برخی از زبانهای توصیفی ساده انجام می شود، و ما در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت.

برنامه نویسی وب سایت به دو قسمت تقسیم می شود:

1. برنامه نویسی سمت مشتری یا Front-end:

قبلاً توضیح دادیم که سایت با ارسال درخواست از مرورگر به سرور کار می کند، سپس سرور پاسخ را ارسال می کند و پاسخ شامل تعدادی فایل است، از جمله فایل های مهم، فایل های زبان جاوا اسکریپت است. از آنجا که سرور کد جاوا اسکریپت را ارسال می کند برای کلاینت، این بدان معناست که کد جاوا اسکریپت بر روی سرور اجرا نمی شود، بلکه به کلاینت ارسال می شود و سپس روی ماشین سرویس گیرنده اجرا می شود و مزیت این فرایند اجرای برخی وظایف یا عملیات در داخل است.

سایت با برخورد با عناصر سایت (مانند دکمه ها، متن ها و غیره) و این فرایند مستقیماً در مقابل کاربر اجرا می شود، زیرا کد هنگام انجام عملیات خاصی با استفاده از دستگاه در دستگاه او و نه روی سرور اجرا می شود. جاوا اسکریپت، نیازی به ارسال درخواست به سرور به نوبه خود برای پاسخگویی نیست. مکانی برای تایپ کلمات کلیدی سوال، و هنگامی که دکمه Enter را پس از تایپ فشار می دهیددر کلمه، متوجه می شوید که رنگ پس زمینه کلمه علاوه بر ظاهر یک دکمه برای حذف آن تغییر کرده است، و همچنین متوجه می شوید که این فرآیند به طور مستقیم انجام شده است و این روند حتی اگر اتصال اینترنت را از دستگاه خود قطع کنید، رخ می دهد، زیرا این فرآیند بر روی دستگاه شما انجام شده است و نه بر روی سرور، بنابراین هیچگونه درخواست و پاسخ وجود ندارد، پاسخ قطع اتصال اینترنت بر این فرایند تأثیری نداشت.

2. برنامه نویسی سمت سرور یا Back-end:

برنامه نویسی در سمت سرور با برنامه نویسی در سمت سرویس گیرنده متفاوت است. کد هرگز به کاربر ارسال نمی شود، بلکه در سرور اجرا می شود. به عنوان مثال، هنگام ثبت نام در وب سایت برنامه نویسی جهان، مرورگر درخواستی را به سرور حاوی ورود اطلاعات، از جمله بررسی عدم تکرار ایمیل در پایگاه داده سایت، رمزگذاری رمز عبور برای جلوگیری از دسترسی به آن و افزودن اطلاعاتی که وارد کرده اید و رمز رمزگذاری شده به پایگاه داده، و پس از آن در تمام این عملیات، سرور پاسخی را ارسال می کند که حاوی اطلاعاتی در مورد موفقیت یا عدم موفقیت عملیات است.

کد نویسی و طراحی سایت در سمت سرور یا همان بک اند معمولا شامل محاسبات و عملیات است و بیشتر جنبه منطقی دارد. در بک اند یک طراحی سایت ارتباط با بانک اطلاعاتی انجام می شود و سایت های داینامیک و پویا بدون شک نیازمند بک اند و برنامه نویسی های سمت سرور هستند. هرچند که فریم ورک های جدید که بصورت تک صفحه ای یا SPA کار می کنند امکان اتباط با سرور را به راحتی انجام می دهند اما باز هم نیاز به یک لایه ارتباطی به نام API هستند که فریم ورک های کلاینتی مانند React و Vue با آن API در ارتباط هستند و ای پی آی است که مستقیم به سرور متصل می شود و با بانک اطلاعاتی و دیتابیس در تعامل است.