فایل متنی یک فرمت ذخیره سازی و نگهداری اطلاعات در کامپیوتر می باشد، شما در کامپیوتر یا موبایل خود فایل های متنوعی می توانید داشته باشید مانند تصویر، فیلم، مقاله، اپلیکیشن و … که هر کدام فرمت مخصوص خود را دارند و رفتار مناسب و از قبل تعریف شده ی خود را به شما نشان می دهند، فایل متنی برای ذخیره متون مورد استفاده قرار میگیرد که خود می تواند گونه های مختلفی داشته باشد، مثلا در یک فایل متنی شما می توانید امکان رنگ بندی داشته باشید، از جداول استفاده کنید و … که در زیر به برخی از آنها اشاره ای خواهیم کرد.

Text file چیست؟

تکست فایل یل فایل متنی می توان گفت که نسخه الکترونیکی و کامپیوتری متن ساده است، شما هر محتوا و مطلبی را که بخواهید در سیستم های کامپیوتری ذخیره کنید باید بصورت متن در بیاورید و بصورت متن خام ذخیره کنید، البته نسخه های پیشرفته تر آن نیز وجود دارند که امکاناتی از قبلی تغییر سایز، رنگ و … را به شما می دهند که بسیار هم کاربرد دارند اما فایل متنی ساده محسوب نمی شوند.

فایل متنی ساده یا TXT

یک فایل متنی ساده فقط و فقط می تواند متن نگهداری کند آن هم بدون هیچ قالب بندی ای و بصورت یکپارچه و یک دست فقط محتوای متنی دارد. منظور از قالب بندی این است که شما عنوان محتوا را بزرگ تر بنویسید و یا بخش های مهم را با ضخامت بیشتری نماییش دهید و برخی دیگر را رنگی کنید. فایل متن هیج امکاناتی در اختیار شما نمی گذارد. این فایل در سیستم عامل های مختلف با پسوند های مختلفی ذخیره می شود اما نسخه واحد و عمومی ای دارد که تمامی سیستم عامل ها پشتیبانی می کنند که txt خلاصه شده ی Text می باشد. پس هر فایلی دیدید که انتهای آن پسوند .txt (نقطه txt) یعنی فایل متنی ساده است.

فایل متنی ساده نام های دیگری نیز دارد که در جاهای مختلف ممکن است مورد استفاده قرار گیرد که بد نیست با آنها آشنا باشید:

  • textfile
  • flatfile
  • Generic text file
  • text/plain
  • public.text

نحوه باز کردن یا ایجاد یک فایل متنی

برای باز کردن فایل متنی ساده شما نیاز به هیچ ابزاری ندارید و هر سیستم عامل یک ابزار خیلی ساده و کاربردی را مناسب این کار درنظر گرفته است:

نرم افزار Notepad

و نرم افزار Notepad که بصورت پیشفرض در وبندوز نصب شده است و جزء امکانات از قبل تعریف شده ویندوز است داخل فایل متنی را به شما نشان می دهد و امکان ویرایش و ذخیره این فایل های متنی را به شما می دهد. شما به راحتی با کلیک بر روی آن می توانید محتوایات آن را ببینید.

نرم افزار TextEdit

در سیستم عامل macOS یا مک که بر روی دستگاه های مکینتاش و مک بوک ها نصب می شود نرم افزار دیگری با نام TextEdit وجود دارد که همین کار را برای شما انجام می دهد و امکانات مختلفی جهت مار با فایل متنی به شما می دهد.

نرم افزار Nano Editor

نسخه لینوکسی ویرایشگر فایل های متنی ساده Nano نام دارد و همین کار را برای شما در Linux انجام خواهد داد. البته نرم افزار های محبوب تر و پر استفاده تری مانند Vim Editor وجود دارد که امکان کار در خط فرمان لینوکس هم به راحتی برای شما میسر می کند.