SERP چیست؟

SERP (صفحه نتایج موتور جستجو) از عبارت Search Engine Result Page بر گرفته شده است، صفحه‌ای است که یک موتور جستجو مانند گوگل، بینگ یا یاهو به کاربر نشان می‌دهد هنگام تایپ درخواست جستجو هدف موتورهای جستجو پر کردن SERP با نتایج مرتبط است که به کاربر کمک می کند آنچه را که به دنبالش است پیدا کند یا به زبان ساده تر همان نتایجی است که بعد از search شما مشاهده می کنید. به عنوان مثال، اگر کاربری برای "طراحی سایت" جستجو کند، موتور جستجو لیستی از نتایج را از سراسر وب نشان می دهد که در مورد طراحی سایت به روشی مفید صحبت می کنند. ممکن است برخی از آن ها فقط یک بار از کلمه ی طراحی سایت استفاده کرده باشند.

دیده شدن در SERP

پر اهمیت ترین صفحات را در نتایج SERP به ترتیب از صفحه ی 1 تا ... می باشد. افراد برای دیده شدن و بازدید در صفحه ی اول گوگل کارهای مختلفی و هزینه بری از قبیل Ads یا سئو سایت (SEO) و یا PPC انجام میدهند و هزینه های زیادی روزانه برای بازدید بیشتر در صفحه ی اول گوگل برای سایت خرج می شود.

صفحات نتایج موتورهای جستجو SERP چگونه کار می کنند

صفحات و نتایج جستجو در گوگل به این شکل می باشد که گوگل تعدادی استاندارد های مشخص شده و تعرف شده برای وب سایت ها اعلام میدارد این استانداردها از بسیاری المان ها مانند کد نویسی استاندارد، دیزاین سایت، UX مناسب سایت و حتی سئو سایت و... شکل گرفته است بعد از رعایت این استانداردها در وب سایت خود شما، شما می توانید نتایجی را در گوگل مشاهده کنید و بازخورد مناسبی از رفتار کاربران در وب سیات خود را مشاهده کنید که به مراتب هر چقدر بیشتر این نتایج را رعایت نمایید به وب سایت شما رشد بهتری می تواند داشته باشد.

SERP بخشی از سئو سایت می باشد.

نتایجی در SERP دیده می شود می تواند به نحوی با سئو سایت در ارتباط باشد اما در برخی موارد هم اینطور نیست. در تعریف کلی سئو سایت به معنی بهینه سازی وب سایت محسوب می شود یعنی هرکاری که شما برای بهینه سازی وب سایت خود انجام دهید سئو وب سایت می باشد.

SERP چگونه ایجاد می شود

SERP توسط موتور های جستجو گوگل در وب سایت ها شکل میگیرد ربات های گوگل بعد crawl سایت می توانند در نظر بگیرند یک وب سایت می تواند نتیجه ی مثبتی برای ارائه دادن در نمایش های search یک کاربر باشد یا خیر و از لحاظ کیفیت در چه مرحله ای است بعد از آن در صفحات SERP نمایش داده خواهند شد و page rank اختصاصی خود را پیدا خواهد کرد

اهمیت SERP در سئو

برای دیده شدن بهتر در نتایج ارگانیک search یک کاربر بهترین گزینه سئو وب سایت می باشد شما با سئو وب سایت و بهینه سازی سایت می توانید به بهتر دیده شدن درگوگل سایت خود کمک فراوانی کنید.

سخن آخر

ما در این مقاله سعی کردیم در مورد SERP و ارتباط آن با سئو وب سایت صحبت کرده باشیم. امیدوارم مفید واقع شده باشد.