در این مقاله قصد داریم در مورد انتخاب هاست (Host) یا به اصطلاح میزبانی وب سایت شما، برای بهبود سئو سایت و نحوه و تاثیر آن را بر روی سئو بررسی نمائیم.

قطعا شما که این مقاله را مطالعه میکنید درباره هاست و همچنین سئو اطلاعات کافی دارید ولی در ابتدا در حد چند خط خیلی ساده معنی و مفهوم هاست و سئو را برای عزیزانی که اطلاع کافی ندارند بازگو میکنیم.

هاست (Host) چیست؟

به زبان انگلیسی Host به معنی میزبان است و به یک محیط مجازی میگویند که بر روی یک سرور برای یک وب سایت آماده شده است, ممکن است بر روی یک سرور 1 یا 10 و یا 100 وب سایت و حتی بیشتر میزبانی شود که تعداد سایت های روی هر سرور به قدرت پردازنده و فضای سرور و همچنین رم و یا به میزان استفاده هر کدام از وب سایت ها از این منابع بستگی دارد.

همین سرور به یک برنامه مدیریتی نیاز هم دارد که مدیر هر سایت به طور مستقل بتواند وب سایت خود را مدیریت کند که به صورت کلی شامل فضای وب سایت (Storage) , پایگاه داده (Database) و ایمیل می باشد و برای سرورهایی که از سیستم عامل لینوکس استفاده می کنند cPanel یکی از معروف ترین نرم افزار در این زمینه می باشد که امکانات زیادی به کاربر می دهد. تمامی فایل های یک وب سایت مثل تصاویر و ویدئو و فایل های اسکریپتی و … بر روی فضای هاست قرار میگید.

سئو (SEO) چیست؟

معنای لغوی SEO که مخفف Search Engine Optimization است، بهینه سازی موتور جستجو می باشد. SEO یعنی تولید کردن صفحاتی که برای موتورهای جستجو (مثل گوگل، یاهو، بینگ و …) جالب و فریبنده هستند. بهینه سازی صفحات وب این است که شما در نتایج یک موتور جستجوی بزرگ بیشترین امتیاز را داشته باشید (برای اینکه به طور کامل با مفهوم سئو آشنا شوید حتما مقاله سئو چیست را بخوانید).

ارتباط هاست و سئو

حالا که تا حدودی با مفهوم هاست و سئو آشنا شدید به موضوع اصلی مقاله یعنی تاثیر هاست یا میزبانی بر سئو می پردازیم.

آموزش سئو سرفصل های زیادی را می طلبد که این موضوع از اصول پایه و زیربنایی آموزش سئو خواهد بود که هر وب مستری باید آن را بداند. جدا از بحث آموزش سئو این اصول در مدیریت مطلوب یک وب سایت کمکتان می کند.

انتخاب میزبانی مناسب برای سایت اهمیت زیادی دارد و دانستن پارامتر های موثر یک هاست خوب کمک شایانی به موضوع بهبود رتبه بندی سایت در گوگل و دیگر موتور های جستجوگر می کند. بعد از طراحی سایت، انتخاب هاست مناسب و تولید محتوا برای سئو، تمام کاری است که باید انجام دهید.

هاستینگ یا میزبانی وب سایت شما در واقع تاثیر مثبت مستقیمی روی سئو سایت شما ندارد و می توان گفت که در صورت عدم رعایت یک سری موارد که مربوط به هاست و سرور می شود سئو سایت شما ضعیف می شود. البته موارد زیادی هستند که در بهینه سازی می بایست تغییرات را مستقیم روی هاست اعمال کنید و نتیجه مطلوب بگیرید، به عبارت دیگر می توان گفت میزبانی سایت ابزاری برای پیاده سازی سئو بهتر است.

پارامتر های مهم در انتخاب هاست

سرعت

تقریبا مهمترین و اصلی ترین پارامتر سرعت سایت است! همین سرعت به عوامل متعددی بستگی دارد که ما در اینجا به عواملی مانند برنامه نویسی وب سایت و طراحی سایت که بهینه بودن آن تاثیر زیادی دارد و خیلی موارد بیشتری که مربوط به میزبانی و هاست نیستند کاری نداریم.

سرعت سایت

تاثیر سرعت سایت بر سئو

سرعت سرور تاثیر مستقیمی بر سرعت سایت شما دارد، نه به این معنی که صرفا سخت افزار قوی مثل RAM یا CPU داشته باشید، سرور سریع مستلزم مورد توجه قرار دادن فاکتور های زیادی مثل کانکشن سرعت بالا، پهنای باند مناسب سرور، تعداد سایت پشتیبانی شده هر سرور و از تعداد مهمتر بار ترافیک کنترل شده کل سایت ها و موارد بیشمار دیگری خواهد بود.

بعنوان مثال سروری با صد سایت سبک با بازدید روزانه چند کاربر برای هر سایت شاید بهینه تر باشد از سروری که ۲ سایت سنگین پر ترافیک را مدیریت میکند و شما سومین سایت آن سرور باشید. این افتخار ندارد که سرور شما فقط ۳ سایت را مدیریت میکند.

اگر می خواهید سرعت وب سایت خود را بسنجید حتماً مقاله معرفی سه ابزار تست سرعت وب سایت شما را مطالعه کنید.

موقعیت مکانی

مکان سرور هم تاثیر زیادی بر سرعت دارد. اگر غالب کاربران سایت شما ایرانی باشند بهتر است سروری ایرانی انتخاب کنید. فاصله جغرافیایی بین بازدید کنندگان و وب سرور هرچقدر کمتر باشد سرعت دسترسی به داده ها و سرعت لود سایت بالا تر خواهد بود.

تاثیر موقعیت سرور بر سئو

تاثیر موقعیت سرور بر سئو

این پارامتر را به راحتی با انجام چند Ping ساده می توانید درک کنید. از یک سایت با سرور ایرانی پینگ بگیرید و چند پینگ از سایت هایی با مسافت های دورتر مثلا چین، آلمان و یک سرور آمریکایی را آزمایش کنید، زمان بازگشت پینگ جواب دقیق شما را خواهد داد.

آپ تایم

مهمترین وظیفه شرکت های ارائه دهنده خدمات هاست آپ تایم است، یعنی سرور همیشه روشن و در دسترس باشد.

آپ تایم یا پایداری به مدت زمان در دسترس بودن یا به اصطلاح بالا بودن سایت آپ تایم سایت یا سرور می گویند. در حقیقت آپ تایم توانایی سرور را در اداره و اجرای وب سایت نشان می دهد. آپتایم پاین لطمه زیادی به سئو سایت میزند، جدا از اینکه بازدیدکنندگان را از دست میدهید، گوگل را هم نا امید میکنید و شاید از لیست پیشنهادش خارج شوید.

نقش آپتایم بر سئو

نقش آپتایم بر سئو

آپتایم  سایت (Uptime Site) و آپتایم سرور (Uptime Server) گرچه با هم درگیرند اما تفاوت دارند، آپتایم سرور معمولا بصورت ماهانه محاسبه و مشخص می شود که مثلا از 30 روز که می شود 720 ساعت، سرور شما چند ساعت در دسترس است. یعنی اگر در ماه بنا به دلایلی مانند تعویض سخت افزار یا خطاهای احتمالی شبکه ای سرور شما چند ساعت از دسترس خارج شود به آپ تایم 100% لطمه می زند. معمولا آپتایم 99% را قابل قبول می دانند و پایداری کمتر از 98% ضعیف بشمار می رود. آپتایم 99% یعنی اینکه در ماه حدودا 7 ساعت سایت شما از دسترس خارج است.

اما آپ تایم سایت (Uptime Site) یک پله عقب تر است و ممکن است در صورت برقرار و پایدار بودن سرور شما وب سایت شما مشکلی داشته باشد و بالا نیاید. مواردی مثل خطای برنامه نویسی یا عدم توانایی لود شدن در صورت بار ترافیکی سنگین و غیره. که در صورت بروز این موارد آپتایم سایت شما کم می شود و چیزی که در نهایت مهم است آپتایم سایت خواهد بود.

امنیت

تامین امنیت وب سایت و سرور از ملزومات است، شما موظف هستید امنیت سایت خود را تامین کنید و در واقعیت این امر بدیهی سودی برای سئو سایت شما ندارد و در صورت عدم آن متوجه ضرر خواهید شد.

پس سعی کنید حداقل موارد امنیت وب سایت را بشناسید و در تغییر تنظیماتی از هاست که مربوط به امنیت می شود هوشیارانه عمل کنید، چون درست عمل کردن در بحث امنیت وظیفه است و عدم توجه به آن شاید گران تمام شود. مثلا یک مجوز (permission) ساده می تواند برای شما دردسر ساز شود.

نقش امنیت سایت در سئو

نقش امنیت سایت در سئو

این نکته را هم در نظر داشته باشید که تامین 100% امنیت وب سایت را نمی توانید به تنهایی مدیریت کنید. قسمتی از تامین امنیت مربوط می شود به شرکت میزبانی وب شما که شما حتی به آن دسترسی هم ندارید.

بعنوان مثال اینکه شخصی بر روی سرور اشتراکی هاستی در اختیار دارد در واقع کاربر محلی یا Local آن سرور محسوب می شود و با بازدید کنندگان و کاربران سایت حق دسترسی های متفاوتی دارد و اگر علم و دانش امنیت و شبکه ای هم داشته باشد یک قدم به سایت شما که بر روی همان سرور اشتراکی هستید نزدیک تر می شود، مگر آنکه متخصصین شبکه آن سرور فکر همه جا را کرده باشند و اجازه دسترسی هر کاربر فقط در محدوده ی همان هاست و همان وب سایت محدود شده باشد.

و بسیاری موارد دیگر که در بحث امنیت و شبکه که در صورت عدم علم به آن ها مورد سو استفاده قرار میگیرند. پس باید از لحاظ امنیتی هم شرکت میزبان وب سایت شما از درجه اهمیت زیادی برخوردار باشد.

IP هاست یا سرور

اول به این نکته توجه داشته باشید که شما از هاست اشتراکی استفاده میکنید و یا سرور اختصاصی دارید، هاست های اشتراکی همزمان تعدادی سایت را بر روی یک سرور و آی پی مشترک مدریت میکنند و سرور اختصاصی مخصوص یک یا چند سایت مرتبط با هم خواهد بود. اگر از هاست اشتراکی استفاده کنید این نگرانی وجود دارد که IP سرور شما در لیست سیاه گوگل و دیگر موتور های جستجو قرار بگیرد و شما را بعنوان اسپم بشناسد، اگر دیگر سایت های روی سرور شما آلوده باشند و اقدام به انتشار ویروس یا اسپم کرده باشند به ضرر شما هم تمام می شود.

نقش هاست در سئو سایت

نقش هاست در سئو سایت

سخن پایانی

حال که این موارد را میشناسید، وضعیت فعلی هاست و سرور خود را بررسی نمائید و ببینید موقعیت فعلی شما مناسب است یا نیاز به مهاجرت دارید و باید میزبانی سایت خود را تعویض کنید.

البته ده ها مورد دیگر هستند که مربوط به تنظیمات سرور و هاست شما هستند که می توانند به بهبود سئو سایت شما کمک کنند و تاثیر زیادی داشته باشند، اما به خوب و بد بودن هاست و سرور شما ارتباطی ندارند و باید این تنظیمات را خوداتان مدیریت کنید.

مانند کنترل ریدایرکت های انواع آدرس دهی که آدرس صفحات با www و بدون www و یا پروتوکل https که مطالب و صفحات شما در چند آدرس پخش نشوند که به ضرر شما خواهد شد و گوگل برای هر آدرس اعتبار دهی مجزا انجام خواهد داد و ایندکس های شما پخش خواهد شد، و یا تنظیمات مربوط به gzip که صفحات و ریسورس های شما را فشرده یا کمپرس میکند که حجم تبادل و سرعت لود وب سایت شما را افزایش می دهد، همچنین استفاده از شبکه تحویل محتوا یا همان CDN و موارد مشابه دیگری هم هستند که ما در این مقاله قصد ورود به آنها را نداریم.

از اینکه این مقاله را مطالعه فرمودید از شما سپاسگزاریم. لطفا با ارسال نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود، ما را در ارائه بهتر مطالب پایدار بلاگ یاری فرمایید.