وب معنایی چیست؟

ایده ای که توسط تیم برنرز لی، مخترع شبکه جهانی وب (WWW) ارائه شده است و بیان می کند که وب را می توان از طریق پاسخگویی به نیازهای کاربران، بصری و هوشمندانه تر کرد. این کار با تبدیل آن به یک مخزن واحد اطلاعات به جای مجموعه ای بزرگ از صفحات وب جداگانه انجام می شود. برنرز لی در شماره 2001 نشریه Scientific American نوشت: “وب معنایی امتداد وب فعلی است.” اطلاعات به معنای واضح و مشخص ارائه شده است تا کامپیوتر ها و افراد بتوانند بهتر با هم تعامل کنند.

سمانتیک وب چه مشکلی را حل می کند؟

صفحات وب امروزی که در اینترنت فعلی وجود دارند، حاوی مقادیر زیادی از داده های بدون ساختار مانند متن، تصاویر و لینک هایی به صفحات دیگر هستند. حتی با وجود اینکه متون شامل اعداد، تاریخ، مکان و حقایق است. مشکل این است که جستجوی اطلاعات در این صفحات تنها بر اساس توصیف صفحه به زبان نشانه گذاری ابرمتن (HTML) است . بنابراین، موتور جستجو نمی تواند از محتوای صفحه و اطلاعاتی که در آن وجود دارد مطلع شود.

اینترنت چیست؟
اینترنت چیست؟

هدف وب معنایی چیست؟

هدف وب معنایی (Semantic Web) حل این مشکل با افزودن نحو یا ساختار خاصی است که به ماشین ها کمک می کند تا داده های درون یک وب سایت را درک کنند. این به طور خودکار اطلاعات یک صفحه خاص را با تمام اطلاعات مربوط به صفحات دیگر پیوند می دهد بدون اینکه لینکی وجود داشته باشد. در نتیجه، تجربه جستجو در صفحات معنایی توصیف شده، کاملا متفاوت خواهد بود. این به این دلیل است که نتایج جستجو به جای تکیه بر کلمات و عبارات منطبق، از نظر اطلاعات، به محتوای صفحه بستگی دارد.

سئو وب سایت ها در حال حاضر بصورتی انجام می شود که کاربر به روش های مختلف و با استفاده از هر ترفندی باید روی کلماتی گوگل را قانع کند که کامل ترین است. اگر در مورد سئو و بهینه سازی وب سایت ها برای بهبود نتایج جستجو اطلاعی کافی ندارید می توانید مقاله SEO چیست را مطالعه کنید. اگر تعریف و ماهیت سئو را درک کنید ذهنتان به وب معنایی نزدیک تر می شود، گوگل تا حدودی توانسته است به این موضوع دست پیدا کند.