اسکرام به چه معناست؟ Scrum یک چارچوب مدیریت پروژه بصورت تکرارشونده و افزایشی است که عمدتا در توسعه نرم افزار چابک استفاده می شود. روش scrum بر نرم افزارهای کاربردی، انعطاف پذیری برای تغییر همراه با واقعیت های تجاری نوظهور، ارتباطات و همکاری تأکید دارد.

توسعه نرم افزار چابک یا Agile
توسعه نرم افزار چابک یا Agile

انواع نقش ها در Scrum

سه نقش اصلی در روش scrum عبارتند از مالک محصول ، اسکرام مستر ها و عضو تیم توسعه:

مالک محصول (Product Owner)

صاحبان محصول چشم انداز محصول را به تیم توسعه می رسانند و با تعیین اولویت ها و الزامات، علایق مشتریانشان را نشان می دهند.

اسکرام مستر (Scrum Master)

اسکرام مسترها به عنوان پیوندی بین صاحب محصول (Product Owner) و تیم عمل می کنند. نقش اصلی آنها حذف موانعی است که ممکن است تیم را از رسیدن به اهداف خود باز دارد. Scrum مستر ها به تیم کمک می کنند تا مولد و خلاق باقی بماند.

عضو تیم (Team Member)

اعصای تیم افداری هستند که کار طراحی، تحلیل، توسعه و پیاده سازی و همچنین تست را انجام می دهند

تیم های اسکرام به طور کلی شامل هفت عضو متقابل می باشند. به عنوان مثال، پروژه های نرم افزاری شامل مهندسان نرم افزار، معماران، تحلیلگران، برنامه نویسان، کارشناسان تضمین کیفیت، طراحان رابط کاربری و آزمایش کنندگان است.

علاوه بر نقش های کلیدی، تیم های scrum شامل ذینفعان و مدیران خود محصول نیز هستند. این بازیکنان هیچ نقش رسمی در اسکرام ندارند و فقط به ندرت در این فرایند شرکت می کنند. نقشهای آنها اغلب به عنوان نقشهای فرعی یاد می شود.

اجزا و نحوه کار اسکرام

Product Backlog

اصلاح بک لاگ محصول، یک لیست سطح بالا است که در کل پروژه نگهداری می شود می تواند عقب ماندگی محصول را مدیریت کند و برای جمع آوری اقلام انباشته استفاده می شود.

Sprint Backlog

اسپرینت بک لاگ شامل لیستی از کارهایی است که تیم باید در طول این مسابقه پی در پی انجام دهد. Feature ها به Task هایی تقسیم می شوند که معمولاً بین 4 تا 16 ساعت کار است.

Burn Down

نمودار burn down chart کار باقی مانده در Backlog ها را نشان می دهد. این یک نمودار ساده از پیشرفت پروژه ارائه می دهد و می تواند هر روز به روزرسانی شود. همچنین یک شبیه سازی مجازی سریع بعنوان مرجع به شما ارائه می دهد.

اجزا و نحوه کار اسکرام
اجزا و نحوه کار اسکرام