یکی از جنبه های مهم مدیریت داده ها تکامل طرح واره یا اسکیما (Schema) است. پس از تعریف طراحی اولیه اسکیما، ممکن است برنامه ها به مرور زمان نیاز به توسعه داشته باشند. هنگامی که این اتفاق می افتد، برای مصرف کنندگان پایین دستی بسیار مهم است که بتوانند داده های کدگذاری شده با طرح قبلی و جدید را به صورت یکپارچه مدیریت کنند. این کار بسیار پیچیده و حساس می باشد و ممکن است مواردی پیش بیاید که در عمل نادیده گرفته شوند. البته بررسی و داشتن یک سیر تکامل برای ساختار دیتا کاری هزینه بر خواهد بود اما بدون تفکر در مورد مدیریت داده ها و تکامل اسکیما، تیم ها بعدا هزینه بسیار بالاتری را پرداخت می کنند و قطعا واجب است و ارزش این هزینه ها را دارد.

تکامل طرح با نیاز به حفظ داده های جاری در هنگام انجام تغییرات طرح پایگاه داده ، سروکار دارد. به طور رسمی، Schema Evolution زمانی اتفاق می افتد که یک سیستم پایگاه داده تغییر و اصلاحتی نیاز دارد که این تغییرات را بدون از دست دادن داده های موجود انجام می دهد و روند را تسهیل کند.

در واقع علت انتخاب این نام یا Schema evolution در این جهت انتخاب شده است که این مسیر پایان ندارد و ممکن است تا زمانی که نرم افزار زنده است مورد نیاز باشد، هیچ وقت نمی توان گفت که توسعه یک نرم افزار متوقف شده است و دیگر نیازی به توسعه ندارد و قطعا همیشه یا نیاز های جدیدی پیش خواهد آمد و یا راه های برای بهبود پیدا می شود که نیازمند تغییر در ساختار داخلی یک نرم افزار و به موجب آن تغییر در Schema بانک اطلاعاتی شما خواهد داشت.

می توان اینگونه بیان کرد که Schema Evolution مفهومی قوی تری از Schema Versioning می باشد و تکامل اسکما و نسخه بندی اسکیما در ادبیات تلفیق شده است و این دو اصطلاح گاه به جای یکدیگر استفاده می شوند. پس از شما درخواست می کنم که مقاله “Schema Versioning” را نیز مطالعه کنند تا دید مناسبی در مورد نسخ بندی اسکیما کسب نمائید.

مفهوم و فرایند Schema Versioning
مفهوم و فرایند Schema Versioning در دیتابیس