زبان پایتون (Python) چیست؟ یک زبان برنامه نویسی تفسیر شده، سطح بالا، با هدف عمومی و هدفمند که به دلیل گرامر واضح و خوانایی آن محبوبیت پیدا کرده است. پایتون یک زبان برنامه نویسی آسان برای یادگیری و قابل حمل است به این معنی که دستورالعمل های آن را می توان در تعدادی از سیستم عامل ها از جمله ویندوز، Mac OS X و دیگران تفسیر کرد. همچنین از الگوهای داده پویا و افزودن تعداد زیادی کتابخانه و ماژول های آماده پشتیبانی می کند. این کار استفاده مجدد از کد آنها را آسان تر می کند.

تاریخچه پایتون

پایتون توسط برنامه نویس هلندی گیدو ون روسوم توسعه داده شد، اولین نسخه آن در 20 فوریه 1991. این زبان منبع باز است که حقوق مالکیت معنوی آن متعلق به یک شرکت غیر انتفاعی به نام بنیاد نرم افزار پایتون (PSF) است. برخلاف تصور عموم، منشاء نام آن به دلیل پیتون بزرگ نیست. این یک مجموعه طنز تلویزیونی قدیمی بی بی سی به نام سیرک پرواز مونتی پایتونز است. ون روسوم از طرفداران بزرگ او بود.

چرا پایتون امروزه بسیار محبوب است؟

امروزه پایتون از نظر محبوبیت و بعد از زبان جاوا (JAVA) و سی (C Language) در رتبه سوم قرار دارد. این امر دلایل زیادی دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

سهولت استفاده

یادگیری و استفاده از پایتون در مقایسه با سایر زبان های برنامه نویسی آسان است و بهترین زبان برای آموزش مبتدیان در برنامه نویسی است.

دستور زبان ساده

زبان پایتون با سهولت خواندن و فهمیدن مشخص می شود، زیرا قوانین آن به زبان انگلیسی نزدیکتر است. بنابراین، وظیفه هر دستورالعمل را فقط با خواندن آن می توان کشف کرد.

یک جامعه پر رونق

از آنجا که پایتون منبع باز است، هر کسی می تواند از آن استفاده کرده و افزودنی هایی به آن اضافه کند. در حال حاضر جامعه ای وجود دارد که از این زبان پشتیبانی می کند و مشارکت های زیادی و کتابخانه های آماده به آن اضافه می کند.

همه کاره بودن

پایتون امروزه در بسیاری از زمینه های مهم مانند تجزیه و تحلیل، تجسم داده ها، هوش مصنوعی، ماشین لرنینگ یا یادگیری ماشین، توسعه وب و طراحی سایت، نرم افزار، بازی ها و سایر موارد استفاده می شود. بزرگترین سازمانها، سازمانهای دولتی و شرکتهای جهان بر آن تکیه می کنند. مانند ناسا، گوگل، مایکروسافت، نتفلیکس و اوبر، علاوه بر بسیاری از موسسات مالی مانند بلومبرگ، JPMorgan و بسیاری دیگر.