خيلی از صاحبان كسب و كارها به ويژه كسب و كارهای اينترنتی از سرعت وب سايت خود راضی نيستند و دائماً نزد شركتی كه مسئولیت طراحی وب سايت آنها را بعهده داشته، از پایین بودن سرعت بارگزاری وب سايت خود گله و شكايت ميكنند.

سوال اينجاست كه چطور ميتوانيم بفهمیم وب سایت ما دارای سرعت قابل قبولی است و اینکه اصلاً چطور میتوانیم سرعت یک سایت را اندازه گيری نماييم. آیا ابزاری برای تست سرعت وب سايت ما وجود دارد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت بله، در این مقاله می خواهیم ابزارهایی که برای تست سرعت وب سایت در دسترس می باشد را به شما معرفی نماییم.

مسلماً اگر بخواهيم سرعت وبسايت خود را با اندازه گیری زمان بارگزاری آن در  لپ تاب، كامپيوتر و یا تلفن همراهمان بسنجیم، روش صحيحی نيست، شايد سرعت اينترنت در آن موقعیت مکانی قابل قبول بوده ولی در مکانی ديگر کند و ضعیف باشد در اينصورت نميتوانيم اين راه را معيار صحیحی برای تست سرعت سایت خود بدانیم. پس باید چه کار کنیم؟

"برای طراحی یک سایت با page speed استاندارد می توانید با کارشناسان پایدار سامانه تماس حاصل نمایید."

ابزارهای مختلفی برای اين كار وجود دارد كه در اینجا 10 مورد آنها را که سرویس های رایگانی در اختیار شما قرار میدهند نام  بردیم:

  1. Google PageSpeed Insights
  2. GTmetrix
  3. Google Mobile Website Speed Testing Tool
  4. WebPageTest
  5. Pingdom
  6. KeyCDN Website Speed Test
  7. DareBoost
  8. Web Page Analyzer
  9. YSlow
  10. Load Impac

تست سرعت وب سایت با ابزار PageSpeed insights :

ما در اين مقاله سعی نموديم  ابزار Pagespeed Insights را به شما معرفی کرده و نحوه عملكرد آن را برای شما توضیح دهیم و بگوییم این ابزار چطور عملکرد وب سایت شما را در صفحه تلفن همراه و صفحه دسکتاپ کامپیوترتان اندازه گيری و ارزيابی می کند.

همانطور كه در بالا اشاره کردیم، تست و تحلیل عملکرد یک وب سایت در صفحه تلفن همراه و صفحه دسکتاپ کامپیوتر متفاوت است و می بایست سرعت سایت شما یک بار با یک عامل کاربر تلفن همراه، و یک بار با یک عامل کاربر دسکتاپ کامپیوتر تست شود.

در واقع ابزار  PageSpeed ​​Insights در ابتدا اطلاعات وب سایت شما را اسکن کرده و پس از تحلیل و آنالیز این اطلاعات، به شما میگوید از جنبه بهینه بودن و کیفیت سرعت وب سایت، آیا در این سایت از بهترین شیوه های بهینه کد نویسی استفاده شده یا نه؟ آیا طراح وب سایت استانداردهای موجود در نحوه برنامه نویسی را رعایت نموده یا خیر؟ و سپس با تحلیل و بررسی موارد مذکور، از لحاظ کمی برای وبسایت شما نمره ای بین 0 تا 100 در نظر ميگيرد.

مسلماً شما خوانندگان عزیز میخواهید بدانید چطور میتوان از امتیاز بالایی برخوردار شد و امتیاز وب سايت خود را به عدد 100 نزدیکتر کرد؟ و اینکه در PageSpeed ​​Insights اين امتيازات بر اساس چه معيار هایی تعيين میشود؟

همانطور که گفته شد این ابزار تست سرعت، جدای از اینکه از لحاظ کمی، برای یک سایت امتیازی بین 0 تا 100 تخصیص می دهد، در ضمن از لحاظ کیفی نیز محدوده ای برای این امتیاز ها تعریف کرده که آنها را در 3 رده طبقه بندی نموده است:

رده های Good و Needs Work و Poor یعنی وبسایت شما جزو یکی از سه دسته زیر قرار خواهد گرفت:

Good

پیاده سازی این روش ها سبب بالا رفتن سرعت سایت می شود

 خوب (قابل قبول)

یعنی وب سایتی که بهترین شیوه های عملکرد و استانداردهای موجود در زمینه بهینه سازی سرعت سایت اعمال کرده است و همچنین تجربه کاربری (UX) قابل قبولی ارائه میدهد.(منظور از UX یا تجربه کاربری، همان User Experience است كه شامل کاربر پذیری و ساده بودن وب سایت، در دسترس بودن اجزای وب سایت مثل منوها و …، خوانا و روشن بودن محتوای وبسایت، اطلاعات مفید و کاربردی وب سایت با کلمات کلیدی و متن با کیفیت، معماری اطلاعات یعنی مطالب طوری در وب سایت عرضه شده که به کاربر کمک میکند تا هرچه سریعتر و به آسانی به مطلب مورد نظر خود دسترسی پیدا کند.)

Needs Work 

.پیاده سازی این روش ها به نفع سایت و کاربران می باشد

متوسط (نیاز به کار دارد)

یعنی در این وب سایت ایراداتی هست که سبب شده سایت از حالت بهینگی خارج شود و برخی از استانداردها و نکاتی که باید طراحی وب سایت در نظر داشت را رعایت نکرده و تجربه کاربری (UX) ضعیفی ارائه داده است به عنوان مثال ممکن است بعضی از فایل ها یا تصاویر وب سایت دارای حجم بالایی باشند و یا کدهای css یا html آنها بهینه نمی باشند.

Poor

.استفاده از این روش ها سبب می شود علاوه بر بهینه شد سایت سرعت لود بالا برود

ضعیف(غیر قابل قبول)

یعنی وب سایتی که اصول و قواعد طراحی وب سایت را رعایت نکرده و استانداردهای موجود را نادیده گرفته است و  تجربه کاربری ( UX ) ضعیفی دارد.

ما با تکیه بر تجربیات چندین ساله گروه طراحی وب سایت پایدار سامانه، در این مقاله به چند مورد از عواملیكه بر افزایش سرعت وب سايت شما تاثيرگذار میباشد و میتواند وب سایت شما را در گروه اول (خوب و قابل قبول) قرار دهد اشاره نموديم.

UX وب سايت 

تجربه كاربری يكی از عوامل موثر در بالا رفتن امتياز وب سايت شماست، همانطور که قبل تر خواندیم منظور از UX یا تجربه کاربری، مواردی است که می بایست در طراحی وب سایت به آن توجه ویژه ای شود، مواردی مثل ایجاد ارتباط کاربر با وبسایت، در دسترس بودن منوها، هنر معماری طراح سایت در چیدمان اجزای وب سایت.

البته درست است که امتياز وب سايت شما با تجربه کاربری (UX) وب سايت مرتبط است، اما اين عامل به تنهايی  آن را تضمین نمی کند و تنها رابط كاربریخوب نميتواند باعث بالا رفتن امتياز وب سايت شما گردد.

زمان بارگذاری بیش از حد

نبايد زمان بارگزاری وب سايت شما طولانی باشد. منظور از زمان بارگزاری وب سايت، مدت زمانی است که یک کاربر آدرس وب سایت شما را در نوار بالای مرورگر وارد کره و یا در وب سایت شما درخواست یک صفحه جدید ميدهد، تا لحظه ای که محتوای آن صفحه توسط مرورگر نمایش داده می شود لذا اگر قصد طراحی وب سایت برای کسب و کار خود دارید حتما از شرکت طراحی وب سایت خود بخواهید به زمان بارگزاری سایت شما توجه ویژه ای گردد.

استفاده از سرور اختصاصی 

همانطور كه ميدانيد هاست اشتراكی فضايی است كه به طور مشترک در اختيار چند وب سايت قرار ميگيرد یعنی فروشنده هاست، سرور خود را به چند قسمت تقسیم کرده و بر اساس حجم درخواستی مشتری، هر قسمت را جداگانه به مشتریان خود می فروشد ولی هاست اختصاصی تنها مختص يک وب سايت میباشد یعنی کل فضای سرور را به یک وب سایت اختصاص میدهد، لذا سرعت آن نسبت به هاست اشتراكی بيشتر میباشد. البته ناگفته نماند كه هزينه سرور اختصاصی به مراتب بيشتر از سرور اشتراكي است.

کاهش حجم فایل های دانلود و آپلود شده 

هرچقدر حجم فايل ها و تصاویری که در وب سايت استفاده شده است كمتر و سبكتر باشد طبيعتاً سرعت بارگزاری وب سايت شما نیز بالاتر خواهد بود. خوشبختانه در حال حاضر اين امكان وجود دارد كه فايل های انتقالی بين سرور و كاربران به صورت فايل زيپ شده باشد كه باعث كم بودن حجم فايلها و درنتيجه افزايش سرعت لود یا بارگزاری وبسايت شما خواهد شد، همچنين اگر در طراحی وب سایت فايلهایHTML و CSS آن نيز به صورت زيپ شده باشد، از پهنای باند كمتری استفاده میشود و در پی آن افزايش سرعت لود وبسايت را خواهد داشت.

لازم به ذکر است از آنجا که عملکرد اتصال شبکه و سرعت اینترنت برای مکان های مختلف به طور قابل توجهی متفاوت است، لذا ابزار PageSpeed ​​Insights تنها جنبه های عملکرد مستقل شبکه را در نظر می گیرد، در نتیجه نحوه پیکربندی سرور، ساختار HTML یک صفحه وب، بهينه بودن كدهایcss و جاوا اسکریپت و عوامل دیگری که در طراحی وب سایت باید بکار برد از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

در پایان توجه داشته باشید که ابزار PageSpeed ​​Insights و دیگر ابزارهای نام برده برای  تست سرعت وب سایت شما، پیوسته در حال بهبود در جهت ارائه بهترین شیوه های عملکرد می باشد، و معیارهای ارزيابی آن، هم جهت با ظهور و توسعه تکنولوژی های مورد استفاده در طراحی وب سایت، دائماً در حال تغییر و بروز رسانی می باشد.

روش مناسب برای بهینه سازی سرعت سایت

لازم به ذکر است، این سرویس برای کشور ایران به علت مسائل تحریم، محدودیت داشته و باید برای استفاده از آن از ابزارهای مربوطه (فیلتر شکن) استفاده کرد.

در حال حاضر وب سایت جدیدی طراحی شده که برخی امکانات اضافه تری در گزارشات به آن افزوده و همچنین ظاهر گرافیکی وب سایت نیز شکیل تر شده است.

ما تصویری از وب سایت پیج اسپید اینسایتس را ارائه کردیم و در مورد امکانات آن به زودی مطلبی منتشر خواهیم کرد.

از اینکه این مقاله را مطالعه فرمودید از شما سپاسگزاریم. لطفا با ارسال نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود، ما را در ارائه بهتر مطالب پایدار بلاگ یاری فرمایید.

پیشنهاد می کنیم مقاله  آموزش کیورد پلنر keyword planner را مطالعه فرمایید.