در بین متا تگ‌ها، توضیحات متا (Meta Description) از اهمیت بیشتری برخوردار است. در واقع تگ توضیحات متا چکیده‌ای است از محتوای سایت و یا مقاله و مطلب سایت. در طراحی سایت قسمتی را در پنل مدیریت وب سایت شما در نظر گرفتند که می توانید توضیحات متا را در آن قسمت وارد نمایید. از شرکت طراحی سایت که کار طراحی سایت خود را به آنها سپردید بخواهید در طراحی سایت شما قسمت مربوط به وارد کردن توضیحات متا را برای شما تعبیه نماید و پس از اتمام طراحی سایت، روش وارد کردن توضیحات متا را به شما آموزش دهد

می توان گفت که در گذشته توضیحات متا نقش خیلی مهمی در رتبه بندی شما در نتایج موتورهای جستجو مثل گوگل ایفا میکرد، اما با این وجود شرکت گوگل اخیراً اعلام کرده که تگ توضیحات متا هیچ اثر مستقیمی بر رتبه بندی سایتها در موتور جستجوی گوگل ندارد.به این گفته، دقت بیشتری کنید گفته است که  توضیحات متا بطور مستقیم بر رتبه بندی سایت شما در گوگل اثر ندارد این جمله یعنی توضیحات متا به شکل غیرمستقیم بر رتبه شما در گوگل تاثیرگذارند.

برای نوشتن توضیحات متا فضای زیادی برای توصیف محصولات خود ندارید و نمیتوانید در 155 تا 175 کاراکتر آنها را بگویید، پس باید سعی کنید اصل مطلب را به طور خلاصه و مفید بیان کنید و مخاطبی که در نتیجه جستجو این توضیح متا را میخواند توجیه شود که چرا روی سایت شما کلیک کند. در توضیحات متا باید جذاب ترین متن نوشته شود و کاربر را کنجکاو و راغب کند روی سایت شما کلیک نماید شما در نظر بگیرید که این توضیح بعنوان یک بنر تبلیغاتی است که باید در 155 تا 175 کاراکتر نوشته شود.

توضیحات متا باید با این دید نوشته شود که هم برای موتور جستجوی گوگل مهم باشد و هم برای انسان جذاب باشد.

نمونه ای از توضیحات متا

مثلا برای توضیحات متا در تصویر زیر که مربوط به محصول آنتی ویروس کسپر در سایت فروشگاهی سام استور است به این صورت می توانید بنویسید:

بروزترین نسخه آنتی ویروس2018 کسپرسکیkaspersky را از فروشگاه سام استور نمایندگی رسمی فروش لایسنس کسپرسکی با آسودگی و اطمینان خریداری کنید.

همانطور که در متن مشاهده میکنید این متن کلمات کسپرسکی، آنتی ویروس، فروش لایسنس کسپرسکی، بروزترین نسخه آنتی ویروس2018 و فروشگاه سام استور نمایندگی رسمی، استفاده شده است یعنی کلماتی که برای موتور جستجوی گوگل نوشته شده و از طرفی یک متن تبلیغاتی و جذاب است که کاربر را برای کلیک کردن جذب می کند یعنی متنی که برای انسان نوشته شده است.

توضیحات متا
توضیحات متا

ضمن تشکر از مطالعه این مطقاله، توصیه میکنیم مقاله کاربردی و جذاب نحوه انتخاب بهترین کلمات کلیدی در سایت را مطالعه کنید