برای یافتن کلمات کلیدی و عبارات پرجستجو ابزار‌های مختلفی وجود دارد که یکی از این ابزارهای معتبر که متعلق به گوگل می‌‌باشد، ابزار کیورد پلنر (google keyword planner) است. پس اگر این بحث برای شما جذاب است با ما همراه باشید.

keyword planner چیست؟

keywords planner ابزاری است که امکاناتی در اختیار شما قرار می‌دهد که به شما کمک می‌کند تا به کلمات کلیدی مناسب و پرجستجو و جدید دست یافته و از آن‌ها برای انجام عملیات سئو سایت خود استفاده نمایید.

قطعا شما که این مقاله را می‌خوانید یا طراحی سایت خود را انجام داده و در حال حاضر وب‌سایت خود را دارید و یا طراحی فروشگاه اینترنتی یا طراحی سایت شرکتی خود را انجام داده‌اید و می‌خواهید سئو یا بهینه سازی سایت را شروع کنید.

با استفاده از ابزار Keyword Planner شما می‌توانید کلید واژه‌های جدیدی را برای جستجوی پیدا کنید که مرتبط با محصول، خدمات و اهداف مشتریان شما باشد. ابزار Keyword Planner به شما آمار و تاریخچه‌ای می‌دهد که در آن تعداد دفعات جستجوی کلیدواژه موردنظرتان را گزارش می‌کند که در زمان‌ها و تاریخ‌های مختلف چه حجمی از این کلیدواژه توسط کاربران جستجو شده است. بنابراین شما جهت انجام بازاریابی دیجیتال می‌توانید تصمیم بگیرید که در کمپین بازاریابی تان از چه کلید واژه‌هایی برای بهتر دیده شدن استفاده نمایید.

این مقاله به شما یاد می‌دهد که چطور می‌توانید با استفاده از Keyword Planner حجم اطلاعات جستجو شده را به‌دست بیاورید و کلیدواژه مرتبط با حوزه کاری خود را پیدا کنید.

نکته ی بسیار مهم در شروع سئو سایت پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب می‌باشد. این امر سبب می‌شود تا کلماتی را پیدا کنید که کاربران خاص شما آن‌ها را سرچ می‌کنند پس با حوصله این کار را انجام دهید و وسواس بسیار به خرج دهید.


هزینه گوگل ادورز چگونه محاسبه می‌شود و چه تنظیماتی دارد؟


قبل از اینکه کار را شروع نماییم:

جهت دسترسی به Keyword Planner می‌بایست با اکانت گوگل خود در Google AdWords  وارد شوید:

حالا به ترتیب قدم‌های ذیل را انجام دهید.( توجه داشته باشید که متاسفانه این سرویس برای کشور ایران به علت مسائل تحریم، محدودیت داشته و باید برای استفاده از آن از ابزارهای مربوطه استفاده کرد)

گام اول –  بر روی تب Tools & Analysis کلیک نمایید:

google keyword planner2

google keyword planner2

سپس Keyword Planner را انتخاب نمایید:

google keyword planner3

google keyword planner3

گام دوم – بر روی گزینه Search for new keyword and ad group ideas کلیک کنید:

google keyword planner4

google keyword planner4

گام سوم
1- در این فیلد کلمات کلیدی تان را وارد کنید(کلمات یا عباراتی که از آن‌ها در تبلیغات خود استفاده می‌کنید، به عبارتی کلماتی که درتبلیغات خود برای توصیف محصولات یا خدمات ارائه شده استفاده می‌کنید) می‌‌ توانید به صورت گروهی نیز کلمات را وارد نمایید که برای جدا کردن کلمات هنگام نوشتن، بین کلمات از کاما استفاده کنید)

google keyword planner5

google keyword planner5

2- در این فیلد آدرس (URL) صفحه ای از وب سایت و یا کل وب سایت خود را وارد نمایید:
این کار سبب می‌‌ شود تا Keyword Planner با توجه به محتوای وب سایت وارد شده، ایده‌هایی به شما پیشنهاد کند

google-keyword-planner6

google-keyword-planner6

3- در این فیلد نوع فعالیت یا دسته بندی محصول یا خدمات خود را انتخاب نمایید

google-keyword-planner7

google-keyword-planner7

4- در این فیلد نام کشور جستجو کننده را انتخاب نمایید
برای مثال اگر قصد فروش محصول خود در کشور ترکیه را دارید و هدف شما این است که افراد از کشور ترکیه کلمات مورد نظر شما را جستجو نمایند پس می‌‌ بایست کشور Turkey را انتخاب نمایید

google-keyword-planner8

google-keyword-planner8

5- در این فیلد زبان کشور جستجو کننده را انتخاب نمایید:

google-keyword-planner9

google-keyword-planner9

6- در این فیلد نام موتور جستجوگر مورد نظر خود را انتخاب نمایید:

google-keyword-planner10

google-keyword-planner10

7- در این فیلد هرکلمه ای که وارد نمایید، Keyword Planner آن کلمه را از بین کلمات پیشنهادی خود حذف می‌‌ نماید
برای مثال شما اگر در حال بررسی عبارت “ظروف مسی” می‌‌ باشید، Keyword Planner عبارتهایی که در آن کلمه فوتبال می‌‌ باشد نیز به شما پیشنهاد می‌‌کند مانند “مدرسه فوتبال مسی” یا “حراج پیراهن مسی” یا “گلهای منتخب مسی” یا . . .
حالا با وارد کردن کلمه “فوتبال” در این فیلد، Keyword Planner عبارتهایی که در آن کلمه فوتبال می‌‌ باشد را دیگر به شما پیشنهاد نمیدهد

google-keyword-planner11

google-keyword-planner11

توجه: فیلدهای مربوط به customize your search مربوط به تبلیغات در گوگل می‌‌ باشد(google ad)>

گام چهارم – پس از تکمیل فیلدهای فوق حالا بر روی دکمه Get Ideas کلیک نمایید:

google-keyword-planner12

google-keyword-planner12

نتیجه : کلمات کلیدی پیشنهاد شده را می‌‌ توانید در ideas tab Keyword مشاهده نمایید:

google-keyword-planner13

google-keyword-planner13

چند مطلب تکمیلی :

توجه1: برای اضافه کردن کلمات کلیدی به گروه تبلیغاتی که ساخته‌اید، بر روی دکمه Ad group کلیک نمایید سپس بر روی علامت تایید جلوی کلمه کلیدی که می‌خواهید اضافه کنید دبل کلیک کنید.

توجه2: برای حذف کردن یک کلمه کلیدی در گروه تبلیغاتی، بر روی دکمه Ad group کلیک کرده و سپس بر روی علامت ضربدر” x ” جلوی کلمه کلیدی که می‌خواهید حذفش کنید کلیک کنید. همچنین برای حذف کل گروه آگهی، بر روی علامت ضربدر ”x” جلوی Ad group کلیک کنید.

توجه3: تکمیل و پر کردن فرم‌های فوق فقط یکبار صورت می‌‌گیرد و از بار دوم نیازی به گذراندن این مراحل و پر کردن جداول نمی باشد و فقط کافیست نام کلمه کلیدی را وارد کنید تا کلمات پیشنهادی به شما ارائه گردد.

"برای سفارش طراحی سایت اختصاصی خود با شرکت پایدار سامانه تماس حاصل نمایید"

سخن آخر

متاسفانه با توجه به شرایط کنونی کشور عزیزمان نمی توان به ابزار Keyword Planner کاملا اعتماد کرد و درصد خطای آن بسیار بالا است و ممکن است اشتباهاتی انجام دهد اما با استفاده از سرچ و بررسی سایت‌های رقبا با استفاده از تگ‌های H که در سایت خود استفاده نموده‌اند تا حدودی می‌‌‌توان به نتایج مطلوبی رسید.

برای آشنایی بیشتر با سئو و یا سفارش سئو سایت خود می‌توانید با گروه پشتیبانی کارشناسان سئو پایدار سامانه تماس حاصل نمایید ما بسیار افتخار می‌کنیم اگر بتوانیم در رشد بیزینس شما سهیم باشیم.

از اینکه این مقاله را مطالعه فرمودید از شما سپاسگزاریم. لطفا با ارسال نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود، ما را در ارائه بهتر مطالب پایدار بلاگ یاری فرمایید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله ابزار تست سرعت وب سایت را نیز مطالعه فرمایید.