تکنیک های ویرانگر که باعث از دست دادن جایگاه توسط گوگل خواهند شد در این مقاله مطرح شده اند.

چکیده:

امروزه با رشد عجیب غریب الگوریتم ها مواجه هستیم و اگر بخواهیم از روش های غیراخلاقی که دور زدن الگوریتم ها محسوب می‌شود استفاده کنیم ممکن است در کوتاه مدت به نتیجه برسیم ولی درنهایت، گوگل سایت را جریمه خواهد کرد (کلاه سیاه).

ترکیب روش های اخلاقی و غیراخلاقی که به آن کلاه خاکستری میگویند که جریمه ای از سمت گوگل ندارد و فقط استفاده از روش های اخلاقی که ممکن است دیر به نتیجه برسد اما پایدار است.

کلمات کلیدی:

سئو، سئو کلاه سیاه، پنهان کاری، مزرعه محتوا، بمب گوگل، شبکه خصوصی لینک، الگوریتم پنگوئن

مقدمه:

سئو به معنی بهینه‌سازی سایت و محتوای درون آن برای موتورهای جستجو ازجمله گوگل میباشد. درواقع اگر بخواهیم در نتیجه جستجوی کاربر، در جایگاه بالاتری از صفحه نتایج جستجو (SERP: search engine result page) قرار بگیریم بایستی از تکنیک های سئو بهره ببریم. از آنجایی که گوگل به طور مستمر در پی به روز کردن الگوریتم هایش میباشد بنابراین، بهره وری از دانش سئو مانند کوه بدون قله میباشد و پایانی ندارد. لذا در این مقاله قصد داریم چند تکنیک مخرب را معرفی کنیم که دانستن آن ها باعث میشود در دام جریمه گوگل گرفتار نشویم.

یافته ها:

چند تکنیک که مرتبط با کلاه سیاه میباشند و نتیجه معکوس در سئوسازی دارند، و همچنین معرفی یکی از الگوریتم های مقابله با آنها در ذیل آمده اند:

سئو کلاه سیاه (Black Hat SEO):

هر اقدام غیراخلاقی که به جای هدف قرار دادن نیاز مشتری، به فکر دور زدن الگوریتم های گوگل باشد را سئو کلاه سیاه میگویند.

پنهان کاری (Cloaking):

وقتی ربات های گوگل به یک صفحه وارد میشوند از طریق اطلاعات دریافت شده از سرور قابل تشخیص هستند. اگر ما دو محتوای کاملا متفاوت تولید کنیم: یکی برای کاربر و محتوای کاملا متفاوت و سئو شده ی دیگری برای ربات های گوگل؛ یعنی از تکنیک پنهان کاری استفاده کرده ایم و گوگل قادر به تشخیص این روش بوده و سایت را جریمه خواهد کرد.

مزرعه محتوا (Content farm):

مزرعه محتوا یکی از تکنیک های کلاه سیاه محسوب میشود. اقداماتی نظیر انتشار مقالات بی ارزش در تعداد بالا و ایجاد لینک سازی های مخرب، کپی کردن مقالات از چندین سایت، بازنویسی محتوا از طریق ربات و تغییر کلمات، جمع آوری اتوماتیک محتوا از سایت های دیگر، نمایش محتوای صفحات در iframe، و مواردی از این قبیل تکنیک های مربوط به کلاه سیاه میباشند. اما امروزه ، این اقدامات هیچ تاثیری ندارد و بعد از مدت کوتاهی، سایت توسط گوگل جریمه خواهد شد.

بمب گوگل (Google Bomb):

با استفاده از این تکنیک، یک سایت یا صفحه اینترنتی با استفاده از لینک سازی های بسیار زیاد سعی میکند برای عبارتی مشخص جایگاه اول گوگل را به دست بیاورد. اهداف این سایت ها کوتاه مدت یا سیاسی هستند و قصد ندارند برای مدت طولانی به فعالیت خود بپردازند. چون احتمال از دست دادن جایگاه و جریمه از سمت گوگل بسیار زیاد است.

شبکه خصوصی لینک PBN (private blog network):

یکی دیگر از روش های کلاه سیاه، ساخت PBN است. در این روش، مدیر سایت چند وبلاگ و سایت فرعی ایجاد کرده و محتوای مرتبط به موضوع سایت اصلی را در انها قرار میدهد، این وبلاگ ها بعد از مدتی، به جایگاه مناسبی در گوگل برای لینک سازی به سایت اصلی خواهند شد. سایت هایی که از این روش استفاده میکنند توسط الگوریتم پنگوئن قابل شناسایی هستند و بعد از مدتی جریمه خواهند شد.

الگوریتم پنگوین (Penguin algorithm):

یک روش برای مقابله با سایت هایی است که با خرید بک لینک یا لینک سازی های متعدد قصد کسب جایگاه توسط گوگل را دارند. اگر سایت توسط الگوریتم پنگوئن جریمه شود، افت شدیدی از لحاظ جایگاه در مدت بسیار کوتاه را تجربه خواهد کرد.

نتیجه:

اگر امروزه بخواهیم در دراز مدت به فعالیت خود در کسب و کار الکترونیک ادامه دهیم، استفاده از تکنیک های کلاه سیاه ما را به نتیجه نمیرساند زیرا الگوریتم های گوگل بسیار هوشمندانه عمل میکنند و بعد از مدت کوتاهی، توسط ربات های گوگل، جایگاه مطلوب را از دست خواهیم داد.