موفقیت هر وبسایتی کاملا به طراحی آن بستگی دارد؛ به اینکه طراح در هنگام ایجاد وبسایت نهایت تلاش خود را کرده باشد یا خیر. طراحی سایت خوب که شامل قابلیت استفاده و مفید بودن سایت است، مشخص کننده ی موفقیت سایت است و نه طراحی ظاهری آن. از آنجایی که وبسایت شما صورت کسب و کار شما است و بیشتر مشتریان پیش از آنکه وارد فروشگاه شما شوند از سایت شما بازدید می کنند، ناگزیر باید وبسایت خود را محتاطانه طراحی کنید. کمبود در هر وجهه می تواند برند شما را تخریب کند.

تغییر طراحی صفحات وب از آنچه که شما فکر می کنید حیاتی تر است. اگر کیفیت وبسایت شما پایین باشد، نتیجه چندانی نخواهید گرفت. در حقیقت، طراحی وبسایت لزوما به این معنی نیست که شکل ظاهری سایت چگونه است بلکه در مورد کارکرد آن است. معمولا یک وبسایت ساده با کارکرد استثنائی و ساختار خوب، عملکرد خوبی در گوگل دارد. بازدید کاربران از چنین وبسایت هایی نیز بالاتر از سایت هایی با تجربه کاربری ضعیف است. میزان عملکرد کاملا به موثر بودن یک سایت بر می گردد.

چگونه یک سایت خوب طراحی کنیم؟

خصوصیات طراحی سایت خوب نیازمند کارشناسان با مهارت بالا در حوزه های مختلف است. لازم است در زمان تصمیم گیری های مهم مجموعه تلاش های آن ها در کنار هم قرار گیرد. در این مقاله ما 8 اصل اساسی برای طراحی سایت خوب که باید در هنگام ایجاد وبسایت در نظر گرفته شوند را مرور می کنیم. این اصول طراحی مطمئنا به طراحان سایت کمک می کند تا وبسایت های الهام بخشی ایجاد کنند و کارکرد وبسایت را هم بالا ببرند.
اینجا لیستی از 8 اصل طراحی خوب که وبسایت شما را زیبا، کاربر-دوستانه، موثر و سرگرم کننده خواهد کرد، ارائه شده است

1. سادگی بهترین است

سادگی

سایت هایی بسیار روی ظاهر آن ها کار شده است، ممکن است نتیجه نگیرند. استفاده از المنت های بسیار روی صفحه ممکن است باعث شود بازدیدکنندگان حواسشان از هدف اصلی سایت شما دور شود. سادگی همیشه برای طراحی صفحات سایت موثر است. ظاهر مرتب سایت شما نه تنها که آن را جذاب تر می کند، بلکه به کاربران کمک می کند تا به سادگی از یک صفحه به صفحه دیگری حرکت کنند.

بارگیری یک سایت که ویژگی های طراحی دارد ولی به هدفتان کمکی نمی کند، بسیار ناامید کننده است. طراحی سایت خود را تا جایی که ممکن است ساده نگه دارید تا بازدیدکنندگان به سادگی بتوانند از آن استفاده کنند.

2. ثبات، هماهمنگی

هماهنگی در طراحی سایت

هماهنگی در طراحی سایت بسایر حائز اهمیت است. در هنگام طراحی به هماهنگی المنت های هر صفحه بسیار توجه کنید. به بیان دیگر فونت، سایز، تیتر ها، زیر تیتر ها و استایل دکمه ها باید در همه جای صفحه یکسان باشد.

همه چیز را از قبل برنامه ریزی کنید. از قبل نوع فونت و رنگ مناسب برای متن، دکمه ها را مشخص کنید و در طول ایجاد سایت هم آن ها را تغییر ندهید. Cascading Style Sheets برای اینکه اطلاعات کامل درباره طراحی استایل ها و المنت ها را نگه دارد، بسیار کاربردی است.

3. تایپوگرافی و خوانایی

تایپوگرافی سایت

مهم نیست طراحی سایت شما تا چه اندازه خوب است، متن وبسایت همچنان اهمیت بیشتری دارد، به این خاطر که اطلاعات مورد نیاز کاربر را فراهم می کند. از آنجایی که پیمایشگر های موتور های جستجو با این نوع اطلاعات آشنا هستند، این مسئله به بخش جدایی ناپذیر فعالیت های SEO تبدیل شده است.

تایپوگرافی شما باید ظاهری گیرا و خوانا برای بازدیدکنندگان داشته باشد، درکنار استفاده زیرکانه از کلمات کلیدی، متا دیتا و دیگر المنت های حساس SEO. فونت هایی که خوانایی بهتری دارند را انتخاب کنید. برای متن های انگلیسی فونت های sans-serif، Arial، Helvetica و… ؛ می توانند برای متن بدنه استفاده شوند. ترکیب مناسبی از صورت های حروف را برای طراحی هر المنت مثل تیتر ها، متن بدنه، دکمه ها و… استفاده کنید.

4. سازگاری با موبایل

ریسپانسیو

گسترش استفاده از گوشی های هوشمند، تبلت ها و فبلت ها را در نظر داشته باشید، طراحی سایت باید برای نمایشگر های متنوع مناسب باشد. اگر وبسایت شما از سایز های متفاوت نمایشگر پشتیبانی نکند، احتمالا رقیبان بر شما پیشی می گیرند. چندین استودیو طراحی سایت و خدمات وجود دارند که شما می توانید در آنجا طراحی دسکتاپ خودتان را به طراحی واکنش گرا و انعطاف پذیر برای نمایشگر هایی با سایز های مختلف تبدیل کنید.

5. پالت رنگ و تصاویر

پالت رنگ و تصویر

یک ترکیب رنگ مناسب می تواند برای کاربران جذاب باشد در حالیکه ترکیب ضعیف می تواند باعث ایجاد حواس پرتی شود. لازم است که پالت رنگی مناسبی را برای سایت خودتان انتخاب کنید تا جو مسرت بخشی ایجاد کنید و به اینصورت تاثیر خوبی روی بازدیدکنندگان داشته باشید. شما می توانید تجربه کاربری را با انتخاب پالت های رنگی مکمل بهبود ببخشید و ظاهر متعادلی برای طراحی سایت خود ایجاد کنید.

استفاده از فواصل را به یاد داشته باشید تا از اینکه وبسایتتان ظاهر آشفته ای داشته باشد، جلوگیری کنید. همچنین از استفاده بیش از اندازه رنگ ها هم خودداری کنید. 3 یا 4 نوع رنگ می تواند ظاهری مرتب و گیرا به وبسایت شما بدهد. این نکته در رابطه با عکس ها هم صدق می کند. از چندین تصویر استفاده نکنید.

6. بارگیری آسان

سرعت سایت

هیچکس از سایت هایی که بارگیری آن ها زمانبر است، خوشش نمی آید. پس با بهینه سازی اندازه تصاویر، این مسئله را کنترل کنید؛ ترکیب کد های CSS و فایل های JavaScript هم از تقاضاهای HTTP می کاهد. همچنین فشرده سازی HTML، JavaScript و CSS سرعت سایت را بالا می برد.

7. پیمایش آسان

مطالعات انجام شده نشان داده که بازدیدکنندگان زمان بیشتری را روی سایت هایی که پیمایش آسانی دارند صرف می کنند. برای پیمایش آسان، بهتر است یک سلسله مراتب منطقی برای صفحه ایجاد کنید، از ترفند Breadcrumbs استفاده کنید و دکمه های قابل کلیک ایجاد کنید. از قانون “سه کلیک” پیروی کنید تا بازدیدکنندگان بتوانند با سه کلیک اطلاعات مورد نیازشان را به دست آورند.

8. ارتباطات

ارتباطات

هدف اصلی بازدیدکنندگان به دست آوردن اطلاعات مورد نیازشان است و اگر سایت شما این توانایی را دارد تا به طور موثر با بازدیدکنندگان ارتباط برقرار کند، به احتمال زیاد آن ها زمان بیشتری را روی وبسایت شما می گذارند. حقه هایی که برای ارتباط موثر با بازدیدکنندگان انجام می شود، سازماندهی اطلاعات با استفاده از تیتر ها و زیر تیتر ها، ترفند cutting the waffle و استفاده از لیست ها به جای جملات طولانی است.