اگر شما یک توسعه دهنده وب یا برنامه نویس هستید، حتما قبلاً در مورد GitHub شنیده اید. بنابراین در این مقاله، ما به این سوال پاسخ می دهیم که GitHub چیست و برای چه مواردی استفاده می شود.

اصطلاح Git چیست؟

برای درک GitHub، ابتدا باید عبارت Git را درک کنید. Git یک سیستم کنترل نسخه متن باز است که توسط Linus Torvalds ایجاد شده است، همان شخصی که لینوکس را ایجاد کرده است و به خالق لینوکس معروف است. Git مشابه سایر سیستم های کنترل نسخه (Version Control System)، مانند SVN و Mercurial و یا TFS است.

و اما ورژن کنترل چیست؟ ورژن کنترل یا Version Control در درجه اول برای سازماندهی کار روی پروژه های نرم افزاری استفاده می شود. این یک استراتژی صحیح برای توسعه پروژه توسط اعضای تیم بدون درگیری و بروز تداخل بین آنها ارائه می دهد تا تغییرات هیچ یک از آنها از بین نرود.

سیستم های کنترل نسخه مانند Git اجازه می دهد تا پروژه را در یک مخزن مرکزی قرار دهید که دارای آخرین تغییرات است و هنگامی که هر یک از اعضای تیم بخواهد پروژه را اصلاح کند، آخرین نسخه را بررسی می کند، آن را ویرایش می کند و سپس دوباره در مخزن میریزد، همچنین افرادی که در توسعه پروژه مشارکت ندارند می توانند هر نسخه از پروژه را برای استفاده از آن دانلود کنند.

Git سیستم کنترل نسخه انتخابی برای اکثر توسعه دهندگان است، زیرا مزایای متعددی نسبت به سایر سیستم های موجود دارد. تغییرات فایل را به طور مثرتری ذخیره می کند و از یکپارچگی بهتر فایل اطمینان حاصل می کند. اگر به یادگیری جزئیات علاقه دارید، صفحه Git Basics وب سایت گیت توضیحات جامعی در مورد نحوه کار Git در اینجا دارد .

GitHub چیست؟

GitHub یک بستر بزرگ برای میزبانی پروژه های متن باز، به اشتراک گذاری آن کد ها با سایر توسعه دهندگان و کنترل، نظارت و اشکال زدایی آن است.

شرکت گیت هاب تابعه شرکت مایکروسافت است که در سال 2018 توسط مایکروسافت به ارزش 7.5 میلیارد دلار خریداری شد.

بر اساس آمار می سال 2019، GitHub گزارش داده است که دارای بیش از 37 میلیون کاربر و بیش از 100 میلیون مخزن یا ریپازیتوری (از جمله حداقل 28 میلیون مخزن عمومی) است، که آن را بزرگترین گروه کد منبع در جهان می کند.

چرا از GitHub استفاده کنید

به عنوان یک توسعه دهنده نرم افزار و برنامه نویس، برای نمایش آنلاین کارهای خود به یک رزومه نیاز دارید و هیچ چیز بهتر از GitHub برای به اشتراک گذاشتن پروژه های متن باز شما وجود ندارد.

که نشان دهنده دانش شما از یک زبان برنامه نویسی خاص است. به عنوان مثال، اگر شما یک توسعه دهنده PHP هستید و پروژه های منبع باز را بر اساس PHP به اشتراک می گذارید، این از نظر کارفرمایان برای شما شاخص خوبی است.

به زبان ساده، گیت هاب عملا یک رزومه است.

در مرحله بعد، ما مفاهیم مهمی را که در GitHub با آنها روبرو می شوید، معرفی می کنیم

مفاهیم گیت هاب

Repository

ترجمه تحت اللفظی آن مخزن یا منبع است و به اختصار Repo نامیده می شود

مکانی که همه فایلهای یک پروژه خاص در آن ذخیره می شوند. هر پروژه repo مختص به خود را دارد و می توانید با استفاده از یک URL منحصر به فرد به آن دسترسی پیدا کنید.

یعنوان مثال مخزن یا ریپازیتوری دات نت کور مایکروسافت که بصورت متن باز و Public یعنی عمومی منتشر شده است در آدرس زیر در دسترس عموم قرار گرفته است:

https://github.com/dotnet/aspnetcore

Forking a Repo

فورک کردن برای زمانی است که شما یک پروژه جدید را بر اساس پروژه دیگری که قبلا وجود دارد ایجاد می کنید. این یک ویژگی عالی است که توسعه بیشتر برنامه ها و پروژه های دیگر را بسیار تشویق می کند. اگر پروژه ای را در GitHub پیدا کردید که می خواهید در آن مشارکت داشته باشید، می توانید پروژه را فورک کرده، تغییرات مورد نظر خود را ایجاد کرده و پروژه اصلاح شده را به عنوان یک پروژه جدید در یک رپو متفاوت راه اندازی کنید.

وارد هر ریپازیتوری در گیت هاب شوید در بالا سمت راست می توانید دکمه Fork را ببینید و حتی تعداد Fork هایی که از آن مخزن در گذشته انجام شده است نیز قابل مشاهده می باشد که یکی از شاخص های محبوبیت هر پروژه را می توان تعداد فورک آن درنظر گرفت.

هنگام بروزرسانی، به روزرسانی های جدید توسط یا توسط اعضای تیم شما به repo جدید اضافه می شود.

Pull Requests

شما یک پروژه خاص را Fork کرده اید، به روزرسانی های عمده ای را برای پروژه انجام داده اید و می خواهید توسعه دهندگان اصلی از آن به روز رسانی ها مطلع شوند، شاید حتی آن تغییرات شما مورد تائید مالکان پروژه قرار گیرد و آن را در پروژه/مخزن رسمی قرار دهند.

می توانید این کار را با ایجاد Pull Request انجام دهید. در جایی که توسعه دهندگان اصلی پروژه می توانند کار شما را ببینند، سپس انتخاب کنند که آیا آن را در پروژه رسمی قبول کنند یا نه.

هنگامی که یک درخواست Pull صادر می کنید، GitHub یک راه ایده آل برای ارتباط شما و صاحب اصلی پروژه انجام داده است که زبان صحبت بین شما و مالک پروژه کد است.

ارتباط اجتماعی بین اعضا

جنبه اجتماعی GitHub شاید قوی ترین ویژگی آن باشد، می توان گیت هاب را شبکه اجتماعی جامعه برنامه نویسی هم در نظر گرفت. زیرا به پروژه ها اجازه می دهد به سرعت رشد کنند و به همه اجازه می دهد کارهای خود را به نمایش بگذارند.

هر کاربر GitHub دارای مشخصات خاص خود به عنوان یک رزومه است، که کارهای گذشته شما و مشارکت در پروژه های دیگر را از طریق Pull Requests نشان می دهد.

بررسی پروژه همچنین می تواند به طور عمومی مورد بحث قرار گیرد، به طوری که گروهی از متخصصان می توانند برای شروع پروژه، انتقال دانش و همکاری داشته باشند.

Changelogs

این به معنی تغییر تاریخچه ای است که وقتی بسیاری از افراد در پروژه همکاری می کنند، ردیابی تجدید نظرها دشوار است، چه کسی چه چیزی، چه زمانی و کجا ذخیره شده است. GitHub این مشکل را با ردیابی همه تغییرات ایجاد شده در هر مخزن حل می کند.

سایر خدمات ارائه شده توسط GitHub

ویرایشگر Atom

اتم یا Atom یک ویرایشگر متن باز است که توسط GitHub توسعه یافته است و دارای رابط کاربری بسیار آسان و روان است و البته که به خوبی استفاده از گیت هاب پشتیبانی می کند و می توانید آن را بصورت رایگان دانبود کنید و از آن برای توسعه پروژه ها و وب سایت های خود استفاده نمائید.

صفحات GitHub

GitHub Pages به شما این امکان را می دهند که برای پروژه یا سازمان خود یک صفحه وب ایجاد کنید و می توانید از خدمات آن بهره مند شوید.

این سرویس فضای ذخیره سازی یک وب سایت را در اختیار شما قرار می دهد که بر روی سرورهای گیت هاب میزبانی می شود.

این سرویس قالب های آماده استفاده زیادی را ارائه می دهد، که باعث می شود روند ایجاد سایت تنها چند دقیقه طول بکشد و دیگر نیازی به طراحی سایت اختصاصی برای خود نداشته باشید.