اگر به طراحی وب علاقه مند باشید حتما عبارت CSS را شنیده اید.کلمه ی CSS خفف Cascading Style Sheets یه معنای برگه های آبشاری میباشد. آبشاری بودن به معنای این هست که اگر در یک صفحه CSS استایلی به کلاس یا آی دی داده شود بر روی فرزندان نیز تاثیر میگذارد. CSS زبان برنامه نویسی هست که کنسرسیوم بین المللی شبکه جهانی وب یا W3C برای مشکلاتی که آن زمان برای HTML پیش آمده بود به وجود آوردند.

اساسا این زبان برای برنامه نویسی سایت طراحی شده، اگر بگویید طراح وب هستید یعنی HTML و CSS را قطعا باید بلد باشید. زبان CSS بر روی ظاهر المان های HTML موجود در صفحه کار می کند و آن ها را زیبا میکند بصورتی است که شما بعد از نوشتن کد های HTML دیگر لازم نیست به سراغ تک تک کد ها بروید و آن ها را تغییر دهید بلکه به وسیله CSS میتوانید یک بار تغیرر مورد نظر را اعمال کنید.

CSS چیست؟

CSS یک زبان برنامه نویسی ظاهری میباشد که در کنار HTML ظاهر سایت را تشکیل میدهند. دوست صمیمی HTML که همیشه و همه جا باید با هم باشند، هر صفحه وبی حتما باید شامل این دو زبان برنامه نویس باشند و بدون این دو امکان ندارد! در واقع CSS وظیفه ی زیبایی ظاهر سایت را بر عهده دارد و تعیین میکند که مثلا یک متن چه فونت و رنگی داشته باشد.

CSS یکی از مفید ترین و بهترین زبان های موجود در طراحی وب میباشد و هر طراح سایت حتما به این زبان نیاز دارد.یکی از اصلی ترین ویژگی های این زبان صرفه جویی در وقت است. شما به راحتی با این زبان میتوانید هر شکلی به صفحه خود بدهید و اگر بخواهی با html تغییر ایجاد کنید بسیار وقت گیر خواهد بود.

تاریخچه CSS

اولین ورژن CSS درسال 1996 ساخته شد که به نام CSS1 شناخته شد. بعد از آن در سال 1998 بود که CSS2 ساخته شد که ویزگی هایی نظیر ویرایش صفحات و نحوه نمایش تگ ها و… را دارا بود. این زبان در سال 2000 مورد توجه اکثر طراحان سایت قرار گرفت و تا اکنون از CSS3 استفاده میشود.

متاسفانه تا چند سال پیش اکثر مرورگر ها قادر به پشتیبانی از تگ های این زبان نبودند حتی تا هم اکنون نیز هم برخی از مرورگر های شرکت مایکروسافت توانایی پشتیبانی از همه استاندارد های این زبان را ندارند.اما امروزه مرورگر هایی مانند گوگل کروم و فایرفاکس به بازار ارائه شدند که تمامی قابلیت های این زبان را پشتیبانی میکنند. اما متاسفانه تگ های اختصاصی هر مرورگر متفاوت است و طراحان سایت گاها مجبور به نوشتن چند مدل کد برای مرورگر های مختلف هستند که استاندارد کردن یک ظاهر در تمامی مرورگرها کاری سخت و طاقت فرسا به حساب می آید.

انواع روش های نوشتن CSS

لازم به ذکر است که فایل CSS را باید با پسوند .css ذخیره کنید. در فایل CSS انواع استایل ها برای زیبایی سایت نظیر فونت متن ها و عکس ها و انیمیشن و پس زمینه ها و … استفاده میشود. سه روش برای استفاده از CSS میباشد:

روش در خط (Inline)

در این روش شما با استایل دادن به تگ های html فقط به همان تگ استایل میدهید.

روش داخلی (Internal)

در این روش با استفاده از تگ <style> در المان <head> میتوان استایل مورد نظر را اعمال کرد.

روش خارجی (External)

در این روش CSS را در یک فایل جدا مینویسیم و با استفاده از تگ<link> در المان <head> آن را اعمال میکنیم