چکیده

در این مقاله سعی شده است چند فاکتور و عواملی که به طور مستقیم و غیر مستقیم بر تولید محتوای بهینه نقش دارند را یکجا بیاوریم. دانستن این اصطلاحات به ما کمک میکند تا اولا ذهن خود را آماده ایجاد یک محتوای بهینه کنیم و دوما منابع به روز را با توجه به واژگان کلیدی این مقاله، جستجو کنیم و علم خود را گسترش دهیم و تکنیک های بیشتر و تاکتیک های جدید و مختلف را جهت بهینه سازی سایت و محتوای آن، کشف کنیم.

کلیدواژه ها

سئو، کنیبالیزیشن، محتوا پادشاه است، محتوای تکراری، محتوای همیشه سبز، الگوریتم تازگی محتوا، الگوریتم مرغ مگس خوار، ارتباط معنایی پنهان کلمات، توضیحات متا، محتوای خوشه ای، محتوای سنگ بنا، هدف جستجوی کاربر

مقدمه

امروزه شاهد انفجار اطلاعات در فضای مجازی از جمله گوگل میباشیم. بنابراین برای اینکه بتوانیم در کسب و کار الکترونیک خود، موفق شویم باید در زمینه دانش سئو تبحر و مهارت خاص داشته باشیم وگرنه هرگز شاهد پیروزی نخواهیم بود. در سئو کردن، یاد میگیریم چگونه از میان این حجم انبوه از اطلاعات، در صفحه اول جستجوی گوگل قرار بگیریم و از رقیبان خود پیشی بگیریم. حال در ادامه به گوشه ای از علم سئو در زمینه نحوه تولید محتوای موثر اشاره خواهیم کرد.

یافته ها

اصطلاحات که در ذیل ذکر شده است به طور مستقیم یا غیرمستقیم در کیفیت محتوای مطلوب از دیدگاه گوگل نقش دارند:

عبارات کلیدی با نام برند، کنیبالیزیشن، پنهان کاری، مزرعه محتوا، محتوا پادشاه است، محتوای تکراری، محتوای همیشه سبز، الگوریتم تازگی محتوا، الگوریتم مرغ مگس خوار، تکرار کلمه کلیدی، سئو محلی، کلمات کلیدی طولانی، ارتباط معنایی پنهان کلمات، توضیحات متا، کم کردن حجم عکس، الگوریتم پاندا، الگوریتم پنگوئن، محتوای خوشه ای، محتوای سنگ بنا، هدف جستجوی کاربر، نمره اسپم

در ادامه به معرفی چند اصطلاح و تکنیک از موارد مذکور که با محتوا ارتباط دارند، میپردازیم:

محتوا پادشاه است (content is king)

این اصطلاح اهمیت محتوا را در سئو سازی نشان میدهد.

هدف جستجوی کاربر (search intent)

هدف از ارائه این مفهوم، درک نیاز کاربر و پیشبینی هدف او از جستجو میباشد. پس بایستی محتوای سایت خود را هدفمند و با مطالعه و بررسی رفتار کاربر تولید کنیم تا بتوانیم جایگاه مناسبی توسط گوگل کسب کنیم.

محتوای تکراری (duplicate content)

اگر محتوای سایت خود را از سایت های دیگر کپی کنیم هیچ ارزشی برای کاربر و گوگل ندارد. البته گوگل جریمه ای برای محتوای کپی درنظر نمیگیرد.

محتوای همیشه سبز (evergreen content)

محتوایی که همیشه برای کاربر تازگی دارد و یا برای مدت طولانی از جذابیت خاصی برخوردار است یا زمان هیچ تاثیری بر از دست دادن جذابیت آن ندارد.

توضیحات متا (meta description)

توضیحات متا یک تگ است که معمولا در هدر صفحه قرار میگیرد و کاربر آن را نمیبیند، در این تگ بایستی باید توضیحی از محتوای سایت نوشته شود. اگر این توضیحات از نظر گوگل مناسب نباشد، در نتایج جستجو نمایش داده نمیشود و ربات گوگل یک قسمتی از محتوا را جایگزین آن خواهد کرد.

ارتباط معنایی پنهان کلمات (latent semantic indexing)

گوگل هنکام ایندکس کردن یک صفحه عباراتی که مفهوم نزدیکی با کلمات کلیدی اصلی یا موضوع سایت دارند را درنظر میگیرد و برای انها جایگاه درنظر میگیرد. همان طور که از واژه latent پیداست مفهوم آن به معنای چیزی که موجود است، ولی مخفی میباشد و در اینده به چیز باارزشی تبدیل خواهد شد که این واژه برای عبارات طولانی مرتبط که در حال حاضر به ظاهر، با ارزش نسیتند ولی بعدها، توسط گوگل جایگاه کسب خواهند کرد.

الگوریتم تازگی محتوا (freshness algorithm)

از آنجا که کاربران همیشه دنبال منابع و اطلاعات به روز و جدید هستند، گوگل الگریتمی تحت عنوان freshness ایجاد کرده است که بر تازگی محتوا تاکید زیادی دارد.

الگوریتم مرغ مگس خوار (hummingbird algorithm)

تکرار بیش از اندازه کلمات کلیدی باعث میشود گوگل به جای تمرکز بر این کلمات به دنبال مفهوم و معنای عبارات باشد. و برای این کار از الگوریتم مرغ مگس خوار استفاده میکند که هدف این الگوریتم درک رفتار کاربر و رضایت او میباشد و سعی میکند همان نتایجی را نشان دهد که کاربر به دنبال آن است.

کنیبالیزیشن (cannibalization)

اگر کاربر یک کلمه کلیدی را در گوگل جستجو کند، و در نتایج گوگل دو یا چند صفحه از سایت ما برای وی نمایش داده شود آنگاه کاربر متوجه تفاوت آن دو صفحه نخواهد شد و به طور تصادفی یکی را انتخاب میکند. این اتفاق همیشه خوب نیست چون گوگل بعضی اوقات تشخیص نمیدهد که کدام صفحه پاسخ مناسب تری برای کاربر است. در این حالت به اصطلاح صفحات یک سایت در حال رقابت و بلعیدن فرصت رتبه گیری یکدیگر هستند. به عبارتی دیگر صفحات، شانس بدست آوردن جایگاه مناسب خودشان را از دست خواهند داد.

محتوای خوشه ای (pillar and cluster)

همان طور که از نام pillar و cluster پیداست، پیلار به محتوای اصلی و کلی اشاره میکند که تمام نیازهای یک کاربر را به صورت کلی یکجا جمع میکند اما برای وارد شدن به جزییات بایستی به محتواهای کلاستر رجوع کرد. صفحات کلاسترها از صفحات پیلار لینک میگیرند.

محتوای سنگ بنا (cornerstone)

باید یک صفحه از سایت را به عنوان مرکز درنظر بگیریم و هدف اصلی ایجاد سایت را با یک کلمه یا عبارت کلیدی مشخص کنیم و از این صفحه به صفحات دیگر برای اطلاعات بیشتر دسترسی داشته باشیم. مثلا اگر هدف از طراحی سایت “آموزش سئو” باشد، در این صفحه کلمه کلیدی مذکور (نشان دهنده فعالیت اصلی سایت است) نوشته و بعد از ورود به این صفحه میتوان به بقیه صفحات که شامل مقالات آموزشی، پادکست ها، دوره ها و کتاب ها و…. میباشد، دسترسی داشت.

نتیجه گیری

با توجه به اینکه گوگل، همیشه به دنبال ایجاد الگوریتم های جدید برای ارائه خدمات بهتر به کاربر میباشد، اگر ما بتوانیم علم و عمل خود را مطابق با پیشرفت این الگوریتم ها پیش ببریم و تکنیک های مرتبط با محتوا و کلمات کلیدی و سایر تکنیک ها، را به طور کامل و دقیق انجام دهیم و به طور مستمر منابع به روز را مطالعه کنیم و بر دانش خود بیفزاییم میتوانیم در سئو سازی همیشه موفق بمانیم.