خدمات ابری

خدمات ابری انقلابی در دنیای فناوری اطلاعات است، Cloud Services یا خدمات ابری یعنی ارائه مجموعه ای از سرویس ها که بر اساس نوعی معماری بصورت اینترنتی و بدون دخالت در جزئیات فنی و مسائل زیر ساختی بر روی بستر اینترنت ارائه می گردند. بعنوان مثال در خدمات مرکز داده (Data Center) که می توان مجازی سازی (Virtualization) و اراده خدمات سرور هاستینگ را نام برد که بجای مجازی سازی دستی و اختصاص منابع سرور اصلی بصورت ابری و با انتخاب پارامتر های مورد نیاز شما به راحتی به شما تخصیص داده می شود و در صورت نیاز می توانید این منابع را کم و زیاد کنید و در لحظه از این تغییرات بهره برداری کنید.

انواع سرویس های ابری

سرویس های ابری به سه دسته تقسیم می شوند:

1. خدمات زیرساختی IaaS ارائه زیرساخت هایی مانند روترها، فایروال ها، سرورهای مجازی و سرورها است
2. خدمات پلتفرمی PaaS بستری برای توسعه، عملکرد و مدیریت نرم افزار ارائه دهید
3. خدمات نرم افزاری SaaS ارائه نرم افزار آماده به کار است که از طریق اینترنت قابل دسترسی است، مانند نرم افزارهای آنلاین که از طریق مرورگر کار می کنند.

انواع خدمات ابری
انواع خدمات ابری

این مفاهیم شاید به هم خیلی نزدیک باشند و در برخی مواقع همپوشانی معنایی داشته باشند اما به درستی و با ظرافت خاصی این دسته بندی طراحی گردیده است که قابل اتکا هستند، می توانید به این صورت در نظر بگیرید که یک سرویس IaaS می تواند یک PaaS باشد و هر سرویس IaaS و PaaS هم می توانند یک SaaS باشند که در مفهوم بخصوصی فنی و تخصصی شده اند. شاید سرویسی که برای مدیریت یک زیر ساخت مانند مدیریت سرور در اختیار کاربر قرار می گیرد نرم افزاری نباشد که کاربر عادی و نهایی غیر فنی بتواند از آن استفاده کند، پس خواندن آن بصورت یک SaaS یا همان نرم افزار بعنوان سرویس برای آن زیاد باشد و باید تخصصی تر شود و در شاخه ی IaaS قرار گیرد.

مشهورترین شرکت های خدمات ابری:

شرکت های زیادی هستند که خدماتی مبتنی بر ابر می دهند و می توانند نیاز شما را بدون وابستگی به جزئیات به شما ارائه کنند، برخی شرکت های معروفی که این خدمات را به شما ارائه می دهند در زیر لیست شده اند:

  • AWS: Amazon Web Services
  • Microsoft Azure
  • GCP: Google Cloud Platform
  • IBM Cloud
  • VMware
  • Oracle Cloud