حتما برای شما سوال پیش آمده است که چگونه کلمات کلیدی حوزه کاری و وب سایت خود را تعیین کنید؟

در این مقاله همراه ما باشید تا در مورد روند یافتن بهترین کلمات کلیدی و ابزارهایی برای یافتن آنها صحبت کنیم.

همانطور که میدانید وقتی حوزه کاری را مشخص مینماییم، دید اولیه داریم که کلمات اصلی کلیدی چه کلماتی میتواند باشد. ولی بعد از آن باید به سراغ کلمات کلیدی لانگ تیل برویم که اصطلاحا به آنها کانتنت کلاسر (خوشه های محتوایی) میگویند.

قبل از انتخاب کلمات کلیدی و کیورد های کسب و کار خود باید در مورد حوزه و محصول دانش اولیه داشته باشید. این دانش اولیه به شما کمک خواهد کرد که بتوانید بفهمید که محصول یا خدمات شما چه کلمه کلیدی اصلی دارد.

اگر بخواهیم کلمات کلیدی را در سئو معنی کنیم، تمام کلمات و عباراتی که میخواهیم با آن ها در صفحه خاصی از گوگل رتبه بگیریم، کلمات کلیدی محسوب میشوند.

کلمه کلیدی بر اساس سیلاب هایی که دارند دسته بندی میشوند.به عنوان مثال اگر بگوییم روی کلمه آموزش طراحی سایت کار میکنیم، این کلمه سه سیلابی است.

اما اگر در این حوزه روی کلمات مشابه تا بیشتر از سه سیلاب کار کنیم مثلا آموزش طراحی سایت اختصاصی به آنان کلمات لانگ تیل (کلمات کلیدی طولانی یا دراز) میگوییم.

انتخاب کلمه کلیدی از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا که با کلمات کلیدی و رنک گرفتن آنها در موتور های جستجو سایت شما بیشتر به کاربران نشان داده خواهد شد که این خود فروش بیشتر و سود شما را در برخواهد داشت.

حالا اگر فرد یا مجموعه ای هستیم که سایتمان را تازه تاسیس کردیم، بهترین استراتژی برای سئو این است که بر روی کلمات لانگ تیل کار کنیم.

بهتر است برای شروع برای انتخاب کلمه کلیدی به کلمات پولساز صنف خود فکر کنید. آن را روی کاغذ بنویسید و فکر کنید اگر شما مشتری بودید چه کلماتی را حدود کلمات تارگتتان سرچ میکردید.

در استراتژی انتخاب کلمات کلیدی نباید به فکر این باشید که چه کلماتی سرچ بالایی دارند، بلکه باید در نظر بگیریم که برای فروش محصولات یا خدمات شما کدامین از آنها الویت دارد و برای شما پولساز است.

بعد از رتبه گرفتن بر روی کلمات لانگ تیل و اعتماد گوگل به شما میتوانید بر روی کلمات پر رقابت و پر هزینه فعالیت نمایید.

کلمه کلیدی چیست؟

به کلمه یا عبارتی میگوییم که موضوع و مفهوم اصلی یک صفحه یا مقاله در سایت شما را توصیف میکند و شما تمایل دارید کاربران با جستجوی آن در موتورهای جستجو، به آن صفحه از سایت شما هدایت شوند. یادتان باشد کلمه کلیدی باید ارزشمند باشد و شما را به هدفتان برسانند، چرا که صرفا تعداد کلیک و ترافیکی که برای شما ایجاد میکند اهمیتی ندارد و بستگی به استراتژی شما دارد و از همین رو باید کلمه کلیدی، هدفمند انتخاب شود.

نحوه تعیین کلمه کلیدی مناسب

برای یافتن کلمات کلیدی مرتبط با نوع کسب و کار و شغل خود می توانید از ابزارهای مختلفی مثل کیورد پلنر (keyword Planner) استفاده نمایید. برای آموزش استفاده از کیورد پلنر می توانید مقاله آموزشی آموزش Keyword Planner را بخوانید و با نحوه کار با ابزار کیورد پلنر آشنا شوید.

در این مقاله ما چند نمونه مثال واقعی از انتخاب صحیح کلمات کلیدی و نکاتی که باید در انتخاب کلمات کلیدی مناسب رعایت کرد را ارائه کردیم.


مطلب مرتبط برای انتخاب کلمه کلیدی: معرفی 22 ابزار برای تعیین استراتژی و انتخاب کیوردهای پر جستجو


همانطور که در این تصویر مشاهده می کنید کلمات کلیدی برای آنتی ویروس کسپرسکی مربوط به وب سایت سام استور می باشد. در این محصول کلمات کلیدی که قابل قبول است و به درستی انتخاب شده کلمه آنتی ویروس سازمانی کسپرسکی و همچنین کلمه آنتی ویروس کسپرسکی می باشد.

کلمات کلیدی تمام لاتینی که 4 مورد نوشته شده کاربردی نخواهد داشت چرا که اگر فردی قصد خرید آنتی ویروس کسپرسکی را داشته باشد و در ایران باشد احتمال کمی دارد که نام کامل آن را به لاتین وارد کند از طرفی وقتی شما این کلمه کلیدی های لاتین را در گوگل جستجو نمایید خواهید دید که نتایج جستجوی شما را به لاتین و در سایت های خارجی نشان میدهد لذا از کلمات کلیدی تمام لاتین خودداری فرمایید.

اگر بخواهیم برای این محصول کلمه کلیدی مناسبی بنویسیم پیشنهاد می شود این کلمات نوشته شود:خرید آنتی ویروس، بهترین آنتی ویروس 2022، خرید آنتی ویروس کسپرسکی، آنتی ویروس کسپر، قیمت آنتی ویروس کسپرسکی، آنتی ویروس کسپرسکی 2022، نمایندگی کسپرسکی لایسنس Kaspersky لیست قیمت آنتی ویروس کسپرسکی، نمایندگی آنتی ویروس کسپرسکی

"<strong

تصویر زیر که مربوط به محصول هارد اکسترنال در سایت سام استور است

چه کلماتی انتخاب نکنیم

لازم بذکر است منظور ما از کلمات کلیدی تمام لاتین یعنی در آن کلمات کلیدی هیچ کلمه فارسی وجود نداشته باشد. مانند website design یعنی طراحی سایت که اگر آنرا در گوگل جستجو کنید قطعا سایتهای خارجی را می آورد که در آن درباره طراحی سایت و طراحی وب سایت صحبت شده. حالا این بار واژه طراحی سایت website design را جستجو کنید خواهید دید که نتایج جستجوی گوگل به صورت فارسی می باشد. همانطور که در تصویر زیر واضح است تمامی نتایج جستجوی لیست شده برای طراحی سایت غیر فارسی هستند، حتی تصاویر و از آن مهم تر جستجوی مرتبط کاربر نیز پیشنهادی غیر فارسی داده شده است.

نتیجه عبارت طراحی سایت در گوگل
نتیجه عبارت طراحی سایت در گوگل

پس نتیجه این است که اگر میخواهید از کلمه کلیدی لاتین استفاده کنید باید با فارسی تلفیق شود و نیز یک کلمه کاربردی باشد.

اگر بخواهیم برای این محصول کلمات کلیدی بیشتری بنویسیم پیشنهاد می شود این کلمات نوشته شود: خرید هارد اکسترنال، خرید هارد ای دیتا، هارد ای دیتا، قیمت هارد اکسترنال، قیمت هارد ADATA، قیمت هارد اکسترنال ADATA، هارد اکسترنال 1 ترابایت، هارد اکسترنال 1 ترابایت ADATA

"<strong

طراحی سایت به تنهایی کافی نیست. پس از سپردن کار طراحی وب سایت کسب و کارتان به یک شرکت طراحی سایت حرفه ای و مناسب، سراغ سئو و بهینه سازی سایت خود بروید. یکی از مهم ترین و واجب ترین کار بعد از طراحی وب سایت، سئوی سایت و بهینه سازی آن در موتورهای جستجو مثل گوگل می باشد.