CDN یک شبکه است که به عنوان شبکه توزیع محتوا و یا شبکه تحویل محتوا نیز شناخته می شود، شبکه ای که از گروهی از سرورهای توزیع شده جغرافیایی است که برای ارائه سریع محتوای اینترنتی با یکدیگر در تعامل هستند و همکاری می کنند . هدف اصلی شبکه تحویل محتوا یا CDN، بهبود عملکرد وب با قرار دادن کپی محتوای آن به کاربران است. بنابراین زمان مورد نیاز برای ارسال هر نوع محتوا به دستگاه های متصل به اینترنت کاهش می یابد و کاربر با سرور های نزدیک به موقعیت جغرافیایی خود تعامل پیدا میکند.

سرور چیست؟

سرور چیست؟

CDN چیست؟

تعدای سرور در مکان های فیزیکی متفاوت که در مسافت هایی دور از هم هستند تهیه شده است و یک کپی از فایل ها منابع اصلی وب سایت از سرور میزبان که نسخه اصلی وب سایت در آن ها قرار دارد، هر سرور که از نظر مسافتی و جغرافیایی به کاربران نزدیکتر است وظیفه ارائه خدمات به کاربر را دارد. به همین دلیل است که این سرورها “سرورهای ترمینال” نامیده می شوند. کپی دائمی یا موقت مجموعه ای جزئی از محتوای وب را ذخیره می کند. مانند فایلهای نشانه گذاری ابرمتن (HTML)، تصاویر، کلیپ های صوتی و تصویری، برنامه ها و موارد دیگر.

مزایای استفاده از CDN چیست؟

CDN ها یا شبکه های تحویل محتوا مزایای متعددی دارند، استفاده از CDN در بهبود رتبه بندی سایت و سئو تاثیر زیادی به همراه خواهد داشت، که مهمترین آنها عبارتند از:

بهبود زمان بارگذاری صفحه وب

با توزیع محتوای وب سایت در نقاط نزدیک به کاربران و کاهش دسترسی به آن محتوا، زمان دریافت و دانلود محتوا برای کاربر به حداقل می رسد. سرعت بارگذاری سایت شما از فاکتور های مهم سئو محسوب می شود که بصورت رسمی توسط گوگل بارها اعلام شده است. همچنین گوگل ابزاری معروف برای تست سرعت وب سایت به نام PageSpeed Insights دارد که این ابزار اهمیت  این موضوع را نشان می دهد. مقاله دیگری در سایت منتشر شده است تحت عنوان ابزار های تست سرعت سایت که می توانید مطالعه و از آن استفاده نمائید.

کاهش هزینه های پهنای باند

میزبان وب سایت مبلغ بالایی را برای میزان ارسال داده از سرور اصلی دریافت می کند، بنابراین ذخیره کپی محتوا در سرورهای شبکه CDN میزان آن داده ها را کاهش داده و هزینه ها را کاهش می دهد.

امنیت پیشرفته وب سایت

شبکه تحویل محتوا یا CDN، با کاهش تاثیر حملات انکار خدمات (DoS)، بهبود گواهینامه های امنیتی (SSL) و موارد دیگر به افزایش امنیت وب سایت کمک می کند.