منظور از باگ چیست؟ گاهی اوقات، در اینترنت یا حتی صحبت های روزانه، می توانید کلمه “باگ” یا “Bug” را می شنوید. کلمه باگ نشان دهنده چیست و ریشه کلمه باگ چیست؟ پاسخ این سوالات را می توانید در این مقاله بیابید.

Bug چیست؟

کلمه Bug از زبان انگلیسی آمده است. در زبان انگلیسی، Bug (با تلفظ “باگ”) یک اشکال یا ایراد است. این کلمه عمدتاً در بین برنامه نویسان، تسترها و گیمرها استفاده می شود. اما به چه معنا است؟

یک نقص ناهماهنگی بین فناوری، هدف برنامه و رفتار واقعی سیستم است. به دلیل این اختلاف، نرم افزار نمی تواند عملکرد پیش بینی شده توسط توسعه دهنده را انجام دهد. به زبان ساده، باگ به اشکالی گفته می شود که به دلیل فقدان کد منبع و سورس کد برنامه ایجاد می شود.

منشأ کلمه باگ

شاید اکنون باید در مورد ریشه شناسی کلمه باگ صحبت کنیم. دیباگ کردن یا اشکال زدایی که بصورت Debug یا Debugging نوشته می شود، حرفه ای است که اغلب در محیط برنامه نویسان استفاده می شود. انواع مختلفی از منشأ این کلمه وجود دارد.

دیباگ کردن یعنی چی؟
دیباگ کردن یعنی چی؟

اگر به افسانه اعتقاد دارید، بد نیست بدانید که این کلمه در سال 1945 ظاهر شده است. این زمانی اتفاق افتاد که دانشمندان دانشگاه هاروارد در حال آزمایش کامپیوتر جدیدی به نام ماشین حساب رله مارک ایکن (Mark E. Aiken Relay Calculator) بودند. دستگاه از کار افتاد، دلیل این امر یک پروانه کوچک بود که بین رله های دستگاه گیر کرده بود. این حشره از کامپیوتر خارج شد و به یک کاغذ چسبانده شد. بر روی آن برگه کنار آن پروانه نوشته ی “first actual case of bug being found” وجود داشت که به “نخستین مورد واقعی باگ پیدا شد” ترجمه می شود. بعد از این داستان خنده دار، کلمه «باگ» نیز در معنای «حشره» به کار می رود.

همچنین نسخه ای دیگر از این افسانه ای وجود دارد که مدت ها قبل از آزمایش دستگاه محاسباتی ظاهر شده است. برخی معتقدند که اصطلاح “باگ” ریشه در مخترع معروف توماس ادیسون دارد. طبق افسانه ها، ادیسون در گرامافون به دنبال یک حشره بود، اما آن را پیدا نکرد و خرابی دستگاه بخاطر باگ نبود. نقص در خود دستگاه بود.

به روایتی دیگر می گویند که کلمه “باگ” در طول جنگ جهانی دوم ظاهر شده است. سپس تحت این اصطلاح به معنای مشکل در فناوری نیز وارد شده است.

کلمه باگ به سرعت در حال گسترش است و در هر حرفه ای استفاده می شود. در دهه 80-90 حرفه ای فقط از برنامه نویسان استفاده می شد. با ظهور اینترنت، این کلمه به طور فعال شروع به اغراق شد. اکنون باگ در فرهنگ لغت همه کسانی را که حتی کوچکترین ارتباطی با فناوری رایانه دارند (بازیکنان، کاربران عادی اینترنت و غیره) مورد استفاده قرار میگیرد. با این حال می توان آن را بخشی از زبان عامیانه اینترنت در نظر گرفت.