بک لینک چیست؟

اصطلاح "بک لینک" در زمینه سئو سایت (SEO) یا بهینه سازی صفحات، برای تعیین یک پیوند یا همان لینک در محتواست که به سایت دیگری اشاره می کند، استفاده می شود. توجه کنید که لینک اگر به همان سایت ارجاع داده شده باشد بک لینک محسوب نمی شود و بصورت عرف بک لینک را فقط از یک سایت به سایت دیگری که دامین متفاوتی دارد می گویند.

تفاوت بک لینک با لینک داخلی

بک لینک (Backlink) را با لینک داخلی (Internal Link) نباید یکسان دانست، لینک داخلی منحصرا به محتوای همان سایت یا همان دامنه اشاره دارد و بک لینک به دامنه سایت دیگری لینک خواهد شد.

لینک داخلی (Internal Link) عمدتاً برای تسهیل ناوبری (Navigation) کاربر در سایت و ایندکسینگ صفحات توسط ربات های گوگل استفاده می شود. بنابراین، در نظر گرفته می شود که درج یک بک لینک در محتوا وسیله ای برای پیشنهاد (توصیه) و اعتبار دادن به محتوای دیگر در یک سایت دیگر، در یک صفحه وب برای یک صفحه وب دیگر است.

اعتبار بک لینک یا Backlink Authority

این اعتبار دادن یک نشانه اعتماد (به نام "اتوریتی") است که گوگل در الگوریتمی برای تعیین رتبه بندی نتایج موتور جستجوی خود استفاده می کند. به این معنا که هر چه یک وب سایت بک لینک بیشتری داشته باشد (یعنی لینک هایی از سایت های دیگر که شما پیشنهاد می کنند)، محبوبیت آن در گوگل بیشتر خواهد شد. البته واقعیت کمی پیچیده تر از این اینهاست و به همین راحتی نمی توان این میزان اعتبار و قدرت (Authority) را سنجید.

سئو کار و کارشناس سئو دیگر تنها به بک لینک هایی که به طور غیر طبیعی و فقط جهت ایجاد لینک از منابع ناشناخته به سایت مورد نظر منشا می گیرند، بسنده نمی کند. بلکه به دنبال تولید آن در مقادیر بیشتر و کیفیت های بالاتر خواهد بود. بک لینک های طبیعی و اورگانیک که بصورت طبیعی دریافت می کنید اعتبار بسیاری خواهند داشت.

مفهوم بک لینک

در کدهای HTML، بک لینک توسط تگ لینک <a> ارائه می شود که حاوی یک آدرس وب سایت یا لینک است که آن URL آدرس محتوایی است که می خواهید به آن لینک دهید. این تگ <a> برای احاطه یک یا چند کلمه کلیدی ایجاد می شود که متن داخل آن را انکر تکست (Anchor) می گویند، و تگ لینک در دو طرف این متن باز و بسته می شود. در این عبارت کاربر می تواند برای دسترسی به محتوای مرتبط کلیک کند:

<a href= "https://paydarsamane.com" > درباره پیوند</a>

برای اینکه گوگل شروع به قضاوت در مورد کیفیت بک لینک کند، و این لینک معتبر در نظر گرفته شود، لینک باید ارتباط معنایی نزدیکی با محتوای هدف داشته باشد. به عنوان مثال، پیوندی مانند “سئو چیست” که به صفحه اصلی وب سایت پایدار سامانه اشاره دارد ممکن است منجر به نادیده گرفتن آن توسط موتورهای جستجو شود… این لینک باید به یک بلاگ پست داده شود که واقعا مفهوم سئو و تعریف آن را در بر بگیرد.

علاوه بر این، برای تشکیل یک بک لینک خوب (High Quality Backlink) و در نظر گرفتن آن، لینک نه تنها باید با محتوای صفحه هدف مرتبط باشد، بلکه صفحه ای که لینک را صادر می کند باید به موضوعی مشابه یا نزدیک از نظر ماهیتی نیز بپردازد.

چرا بک لینک ها مهم هستند؟

بک لینک های حکم آرا و رای هایی را دارد که تعداد افراد بیشتری توسط وب سایت ها از محتوا و یا وب سایت ما حمایت کرده اند این موضوع به معنی مورد تایید بودن ما توسط اشخاص دیگر می شود هر یک از این آرا به معنی این است که "محتوای این وب سایت ارزشمند و معتبر می باشد"
هر چقدر تعداد این وب سایت ها بیشتر باشد رتبه ی وب سایت شما در گوگل و موتور های جستجو رتبه بالاتری دارید.
در سالهای اخیر که گوگل تغییرات زیادی در موتور های جستجو ی خود داده است اما با این حال هنوز هم، بک لینک ها جزو سه فاکتور مهم در رتبه بندی وب سایت ها می باشد. "بک لینک های با کیفیت ارزشی بیش از "100" بک لینک دارد.

المان های مهم در ارزش گذاری بک لینک

موارد بسیار زیادی وجود دارد که در کیفیت یک بک لینک تاثیر دارد اما مهم‌ترین آن می تواند"وب سایت متقابل باشد" هرچقدر وب سایتی که از آن بک لینک دریافت می کنید معتبرتر باشد پس بک لینک شما نیز ارزشمند تر است.
المان بسیار مهم در دریافت بک لینک معتبر کلمه ی کلیدی هدف می باشد باید در نظر داشته باشید که قبل از دریافت بک لینک انتخاب مناسبی در این زمینه داشته باشید.

anchor text چیست؟

anchor text ها کلمات کلیدی هدف می باشند که در لینک سازی استفاده می شود، یک موضوعی که در anchor text باید درنظر بگیریم استفاده از کلمه کلیدی معتبر و صفحه ی مرتبط با کلمه ی کلیدی می باشد. (ربات پنگوئن که برای رعایت این اصول تعبیه شده است برای رعایت این قوانین است به جهت سو استفاده مانع از این عمل می شود.)

نقش Do follow و No follow

تمامی بک لینک ها به صورت دیفالت اینطوری تعبیر شده است که do follow باید اما اگر بک لینکی برچسبی با عنوان no follow همراه با خود داشته باشید گوگل آن را در نظر نخواهد گرفت.

بک لینک از وب سایت های تکراری

اگر قصد دریافت بک لینک از وب سایت دیگری را دارید انتخاب شما به این شکل باشد که تعداد وب‌سایت هایی که برای دریافت بک لینک اسفاده می کنید هرچه بیشتر باشد این امر بر سئو و رتبه ی سایت شما بیشتر تاثیر دارد یا به زبان ساده تر برای دریافت بک لینک از وب سایت تکراری استفاده نکنید. بهتر است 50 بک لینک از 50 سایت استفاده کنید تا 100 بک لینک از یک وب سایت.